پذیرش تابعیت مایل هروی تایید شده است

به گزارش وبلاگ املاکیا در پی انتشار اخباری در خصوص رسیدگی به مسائل اقامت و مسایل مربوط به استاد نجیب مایل هروی، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام داشت که با پیگیری این وزارت و اقدامات موثر وزارت کشور ، وزارت امور خارجه، و نهادهای مرتبط موضوع پذیرش تابعیت مایل هروی تایید شده است و آخرین مراحل اداری و قانونی خود را پشت سر می گذارد.

پذیرش تابعیت مایل هروی تایید شده است

لازم به ذکر است که یک بار دیگر مراحل اداری آن طی شده بود که با عدم موافقت خانواده متوقف شده است.

این اطلاعیه می افزاید: هم چنین به پاس سال ها خدمت فرهنگی استاد نجیب مایل هروی به فرهنگ و تمدن ایران زمین علاوه بر انتخاب ایشان به عنوان شخصیت برگزیده در انتشار و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،نشان درجه یک هنری نیز به این نویسنده اعطا شده است که این موضوع بیانگر باورمندی عمیق نسبت به مشترکات تمدنی و فرهنگی بین دو ملت ریشه دار و همزبان ایران و افغانستان بوده و مسئولان فرهنگی ایران، ارزش های تمدنی بین این دو کشور دوست و برادر را فراتر از مناسبات سیاسی و مرزهای جغرافیایی دانسته و ایران و افغانستان را یک ملت واحد می دانند. و نیزبخوبی به صندلی استاد مایل هروی در گسترش ارتباطات فرهنگی و ادبی و زبانی دو ملت واقف هستند.

بر اساس این گزارش علاوه بر موارد فوق، با پیشنهاد مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر مسکن و شهرسازی و با موافقت هیات دولت، به پاس خدمات ارزشمند استاد نجیب مایل هروی به فرهنگ و تمدن ایران یک واحد مسکونی در مشهد مقدس در اختیار ایشان قرار گرفته است و پس از طی مراحل قانونی و ابلاغ رسمی پذیرش تابعیت ،سند این واحد مسکونی به نام ایشان به ثبت می رسد.

براساس این گزارش، سند واحد مسکونی هنوز به نام ایشان نیست ،هرچند واحد مسکونی در اختیار ایشان است ، که این موضوع بر اساس قوانین کشور است که ثبت سند متوقف بر تابعیت بوده ولی با پذیرش تابعیت از سوی ایشان و اقدامات اداری یادشده، این مشکل رفع می گردد.

نجیب مایل هروی، متولد خمام افغانستان است. او سال های کودکی اش را در هرات و سالهای مدرسه را در کابل گذراند و دیپلمش را هم در پایتخت افغانستان گرفت.

پس از فارغ التحصیلی، کار خود را در زمینه امور فرهنگی در انجمن تاریخ کابل شروع کرد و نسخه شناسی را از پدرش رضا مایل هروی آموخت، سال 1350 پس انتشار مقاله ای درخشان در کابل، به دانشگاه فردوسی مشهد رفت و تحصیل در دانشگاه را در رشته زبان و ادبیات فارسی پی گرفت.

نجیب، در سال های پایانی دهه 50 در کتابخانه آستان قدس رضوی، به فهرست برداری پرداخت و در شروع دهه 60 کارهای پژوهشی اش را شروع کرد. در سال 1365 با گشایش بنیاد پژوهش های اسلامی، انجام پژوهش های تخصصی در رشته نسخه شناسی را بر عهده گرفت و سال ها به این کار مشغول بود.

نجیب مایل هروی، در سال های بعد از حاکمیت طالبان در افغانستان و در زمان نگارش قانون اساسی جدید کشورش بسیار کوشش کرد تا زبان فارسی به عنوان زبان رسمی در این کشور به رسمیت شناخته گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "پذیرش تابعیت مایل هروی تایید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیرش تابعیت مایل هروی تایید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید