عرضه اولیه شستا بخریم یا نه؟!

به گزارش وبلاگ املاکیا، پیش بینی می گردد مبلغ مورد احتیاج برای خرید 10 هزار سهم شستا درصورت استقبال 2 میلیون و دویست هزار نفری تعداد 4466 سهم به هر کد بورسی می رسد.

عرضه اولیه شستا بخریم یا نه؟!

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری وبلاگ املاکیا، شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) با همه حواشی خود بالاخره ساعت 1 بامداد سه شنبه باری عرضه در بورس اعلام حضور کرد. همین کافی بود تا عده ای از سهامداران برای خرید آن که بنظر می آید در قیمت جذابی در حال عرضه است تامین نقدیگی نمایند. عده ای تامین نقدینگی را امروز از بازار، و در ابتدای معاملات، با ایجاد صف فروش آغاز کردند. هسته معاملات بورس هم با ایجاد سفارش های زیاد دچار مشکل شد و سیر نقدها و شکوایه های مردم به کارگزاری ها را را در پیش داشت. تا اینکه حدود ساعت 10:30 رفته رفته شرایط هسته معاملاتی کمی بهتر شد و معاملات هم نسبت به اوایل صبح، بهتر شد به طوری که صف فروش ها کم شد، بعضی از سهام ها از سهم منفی تا صف خرید پیش رفتند.

پیش بینی می گردد مبلغ مورد احتیاج برای خرید 10 هزار سهم شستا در روز چهارشنبه 99/01/27 در صورت استقبال 8.6 میلیون تومان است. درصورت استقبال 1.5 تا 2.2 میلیون نفری تعداد 3045 تا 4466 سهم به هر کد بورسی می رسد یعنی حدود 2 میلیون و 631 هزار تومان تا 3 میلیون و 839 هزار تومان است.

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) قرار است 8 میلیارد سهم خود را (معادل 10 درصد کل سهام) در بورس عرضه اولیه کند که البته سهمیه افراد حقیقی و حقوقی (به جز صندوق های سرمایه گذاری) 6 میلیارد و 700 میلیون سهم خواهد بود. عرضه ای که بزرگترین عرضه اولیه سال های اخیر بورس ایران به حساب می آید.

سرمایه شستا در بورس 8 هزار میلیارد تومان است. این شرکت در صورت حساب اقتصادی میان دوره ای 9 ماهه منتهی به سرانجام اسفند 98 بیش از 3 هزار و پانصد میلیارد تومان سود خالص داشته که تقریبا 80 درصد کل سال اقتصادی گذشته بوده است. تا سرانجام سال 98 میزان دارایی های جاری و غیرجاری شستا نیز بیش از 20 هزار و 300 میلیارد تومان گزارش شده است که در مقایسه با کل سال اقتصادی 97 افتی 11 درصدی داشته است. میزان بدهی های این شرکت نیز 8 هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده که نسبت به کل سال اقتصادی 98 افتی 9 درصدی داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "عرضه اولیه شستا بخریم یا نه؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه اولیه شستا بخریم یا نه؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید