جزیره بورانو؛ منطقه ای زیبا و رویایی در ونیز

به گزارش وبلاگ املاکیا، احتمالاً شما هم عکس هایی از بورانو (Burano)، این جزیره زیبا در شمال تالابِ ونیز را مشاهده نموده اید؛ جزیره ای که به خاطر خانه های رنگارنگ و تورهای دست بافت آن شهرت فراوان دارد. بورانو که حال و هوایی کاملاً متفاوت از ونیز دارد و خلوت تر از آن است، می تواند سفری یک روزه و عالی از این شهر آبی باشد؛ اما توصیه ما اقامت برای یک یا دو شب در این جزیره است؛ به خصوص که اگر قصد شما تماشای جنبه دیگری از زندگی در تالاب ونیز باشد.

جزیره بورانو؛ منطقه ای زیبا و رویایی در ونیز

تاریخچه

اگرچه بقایایی از دوران امپراطوری روم در بورانو کشف شده است، اما این جزیره اساساً در قرن ششم میلادی به دست مردمی بنا شد که از شر مهاجمان متخاصم در سرزمین اصلی به اینجا پناه آورده بودند. بورانو همواره در گذشته و حال یک دهکده ماهیگیری بوده که ساکنان آن همواره برای زندگی به تالاب وابسته بوده اند. جزیره همسایه، تورچلو (Torcello)، از نظر سیاسی و راهبردی اهمیت بیشتری داشت، اما بورانو در دهه اول قرن شانزدهم به سبب پیدایش سنت توربافی در آن به شهرت رسید. زنان برای قرن ها اقدام به بافت تورهای ظریفی کردند که در سراسر قاره اروپا هواداران بسیاری داشت.

توربافی در دهه اول قرن هجدهم از رونق افتاد، اما مجدداً در آخرین دهه از قرن نوزدهم احیا شد. امروزه بورانو همچنان به خاطر تورهای خود شهرت دارد، هرچند تنها شمار اندکی از توربافان در جزیره مشغول به فعالیت هستند.

خانه های رنگارنگ بورانو در امتداد کانال های پر از قایق این جزیره بنا شده اند. گفته می گردد سنت رنگ کردن خانه ها به این شیوه در این جزیره، به عنوان یک دهکده ماهیگیری، موروثی است. خانه های رنگارنگ به ماهیگیران یاری می کرد تا به هنگام بازگشت در مه غلیظ تالاب، راحت تر جهت خود را پیدا نمایند. به علاوه گفته می گردد که ساکنان بورانو عاشق رنگ روشن بودند و با این رنگ ها محدوده خانه های خود را معین می کردند.

امروزه بورانو همچنان دهکده ای آرام با حدود 2000 سکنه است. صنعت اصلی این جزیره گردشگری محسوب می گردد و مسافرانی که از ونیز به اینجا می آیند اقدام به خرید تور نموده و در کنار کانال و خانه های رنگارنگ آن عکس یادگاری می گیرند.

جاذبه های تماشایی بورانو

خیابان گالوپی

گالوپی (Galuppi) خیابان اصلی این جزیره نام دارد و در امتداد آن شیرینی فروشی ها، مغازه های فروش سوغاتی، فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها مستقر شده اند. اگر از این خیابان فاصله بگیرید، با جهانگرد های کمتری روبه رو خواهید شد و می توانید از آرامش و زیبایی کانال ها و خانه های رنگارنگی که از دیرباز نقاشان را جذب خود می نمایند، لذت ببرید. میدان گالوپی نیز در این خیابان واقع شده و در اطراف آن رستوران ها و مغازه های فراوانی به چشم می خورد.

توربافی

بورانو شهرت فراوانی به خاطر صنعت توربافی خود دارد. متأسفانه امروزه بسیاری از فروشگاه های این جزیره اقدام به فروش تورهای ارزان قیمتی می نمایند که اکثراً به کشور چین تعلق دارند. پس دقت کنید که اگر تور ارائه شده به شما ارزان بود، به احتمال زیاد تقلبی است. حتی کوچک ترین پارچه های توربافت ساخت بورانو به چندین هفته زمان برای کامل شدن احتیاج دارند. برای مثال بافت یک رومیزی احتیاجمند مشارکت گروهی از زنان برای مدت یک سال است. توصیه ما ملاقات از موزه تور و مدرسه توربافی در بورانو است. می توان در این موزه با صنعت توربافی آشنا شد و از یکی از فروشگاه های اصیلِ خرید تور دیدن کرد.

فروشگاه مارتینا ویدال (Martina Vidal) نیز برای 4 نسل مشغول فروش تورهای اصیل بورانو است. این فروشگاه در سه طبقه بنا شده و در آن تور، لوازم منزل و سوغاتی عرضه می گردد. می توان در مارتینا ویدال شاهد فعالیت زنان در حال توربافی بود. امیلیا بورانو (Emilia Burano) نیز یکی دیگر از فروشگاه های اصیل برای خرید تور است. دوباره یادآوری می کنیم که تورهای واقعی به هیچ وجه ارزان نیستند؛ حتی کوچک ترین آن ها نظیر یک دستمال گردن یا دستمال سفره قیمتی حدود 45 یورو دارند.

برج کج بورانو

بورانو نیز دارای یک برج کج است که در گذشته برج ناقوس کلیسای قرن پانزدهمی سن مارتینو (San Martino) بود. این برج کج مکان مناسبی برای عکاسی محسوب می گردد. قطعاً این برج تحت سایه سنگین برج پیزا واقع شده است، اما به همان اندازه زیبا و فریبنده است.

آشنایی با تاریخ

اگر به دنبال آشنایی بیشتر با تاریخ و شیوه زندگی در این تالاب هستید، احتمالاً باید سوار بر قایق شرکت پِسکاتوریزمو نِتونو (Pescaturismo Nettuno)، متعلق به انریکو و دومِنیکو، شوید. این دو ماهیگیر عمیقاً خود را متعهد به حفاظت از زیبایی طبیعی و سنت های محلی بورانو و تالاب آن می دانند و یک گشت همراه با قایق ماهیگیری اصیل آن ها تجربه ای شگفت انگیز است. به علاوه این کار می تواند به حفظ صنعت گردشگری پایدار در بورانو یاری کند.

مجسمه بالداساره گالوپی

بالداساره گالوپی (Baldassare Galuppi) آهنگ ساز ایتالیایی اهل بورانو بود و همین عامل باعث شد تا رِمیجو باربارو (Remigio Barbaro) اقدام به ساخت مجسمه ای برای وی کند. اگر شما هم از علاقه مندان به آثار این آهنگ ساز هستید، باید از خانه او در خیابان ترانووا (Terranova) دیدن کنید.

چاه آب ایسترین

این چاه به سال 1588 میلادی تعلق دارد، اما همچنان آب تمیز و گوارا از آن خارج می گردد. مسافران با بودجه های محدود می توانند آب خود را از چاه ایسترین (Istrian) تأمین نمایند.

سه پل

به لحاظ تئوریک، یک پل وجود دارد، اما این پل دارای سه کانال است و سه خیابان رنگارنگ بورانو را به هم متصل می نماید. درنتیجه این جاذبه سه تکه یکی از رمانتیک ترین مکان های جزیره محسوب می گردد.

خانه بپی

خانه بِپی (Bepi) بدون شک رنگارنگ ترین خانه بورانو محسوب می گردد که نباید ملاقات از آن را فراموش کرد.

لا پسکاریا وچا

اگر به دنبال تماشای غروب آفتاب بر فراز تالاب ونیز هستید، لا پِسکاریا وکیا (La Pescheria Vecchia) محلی برای انجام این کار است.

اقامت و غذا

بورانو دارای رستوران های خوبی است که در تهیه غذاهای دریایی تخصص دارند. از مشهورترین گزینه ها می توان به تراتوریا آل گاتو نِرو (Trattoria al Gatto Nero) اشاره نمود. این رستوران با نمایی به رنگ آبی نیلگون در تهیه پاستای دست ساز تخصص داشته و حال و هوایی دنج دارد. رستوران تراتوریا دا پریمو اِ پائولو (Trattoria da Primo e Paolo) نیز درست در میدان اصلی واقع شده و به خاطر سرو ریسوتوی دریایی مشهور است. رستوران ریوا روسا (Riva Rosa) نیز گزینه ای دیگر است که یک تراس پشت بامی برای تماشای مناظر زیبای اطراف تالاب دارد.

می توان برای تجربه ای متفاوت از روی پل عابر پیاده به جزیره مازوربو (Mazzorbo) و رستوران ونیسا (Venissa)، با یک ستاره میشلن ، رفت. این رستوران حال و هوای دنجی دارد و با داشتن اتاق های مدرن انتخاب خوبی برای یک شب اقامت است.

خانه های ارزان قیمت فراوانی در بورانو برای اقامت وجود دارد، اما تنها هتل این جزیره کازا بورانو (Casa Burano) است. این هتل اتاق هایی لوکس و مدرن دارد و نسب به خانه های سنتی و رنگارنگ جزیره متفاوت است. یک شب اقامت در بورانو تجربه ای جادویی است. پس از تاریک شدن هوا، گردشگران راهی هتل های خود در ونیز می شوند و کانال های بورانو آرامش می گیرد. مردم محلی در این ساعات از خانه ها خارج شده و به گفت وگو با یکدیگر می پردازند، ماهیگیران به سراغ قایق های خود می فرایند و ناقوس کلیسا برای اطلاع به مردم به منظور برگزاری مراسم دعای دسته جمعی به صدا درمی آید. تنها شمار اندکی از جهانگرد ها پیروز می شوند آن روی اصیل و ساکت ونیز را تجربه نمایند.

چگونه راهی بورانو شویم؟

همان طور که می دانید، بورانو یک جزیره است؛ بنابراین، به غیر از تاکسی های گران قیمت دریایی، دیگر راه رسیدن به این جزیره رفتن به سراغ قایق شماره 12 در بندر فوندامنت نووه (Fondament Nove) است که هر نیم ساعت یک بار حرکت می نماید. این قایق یک توقف هم در جزیره مورانو (Murano) نیز دارد؛ بنابراین اگر از نواحی دیگر ونیز به مورانو رفتید، می توانید به وسیله قایق شماره 12 در بندر مورانو خود را به بورانو برسانید. گردشگران در این جهت زیبای 40 دقیقه ای از کنار گورستان سن میشل، جزیره مورانو و دیگر جزایر کوچک اطراف تالاب عبور می نمایند.

سفر یک طرفه به این جزیره 7.5 یورو قیمت دارد، اما اگر قصد شما این است که بیشتر از یک بار در طول روز از جزیره بازدید کنید، می توان یک بلیط 12 ساعته به مبلغ 20 یورو خریداری کرد. می توان از بورانو با قایق خط 9 راهی جزیره تورچلو شد. این جزیره آرام، کلیسایی دارد که با کاشی کاری های شگفت انگیز دوران امپراطوری بیزانس تزئین شده است.

منبع: گردشبان

به "جزیره بورانو؛ منطقه ای زیبا و رویایی در ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره بورانو؛ منطقه ای زیبا و رویایی در ونیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید