معرفی انواع هواپیماهای مسافربری ایران

به گزارش وبلاگ املاکیا، معرفی هواپیماهای مسافربری ایران

در کل سفر با هواپیما از دیگر انواع سفر با وسایل نقلیه مختلف متفاوت تر است. این که در وسیله ای بنشینید که در آسمان پرواز کند و خیلی زودتر از دیگر وسایل حمل و نقل شما را بیار آسان و راحت به مقصدتان برساند، خود عظیم ترین و بهترین تعریف درباره هواپیما می باشد. در حال حاضر دیگر همه کشورهای دنیا از ناوگان حمل و نقل هوایی بهره می برند. بعضی کشورها از بهترین و جدیدترین هواپیماها و بعضی هم از مدل های متوسط تر هواپیماهای مسافربری استفاده می نمایند. حال فکر می کنید که کشورمان ایران از چه مدل هواپیماهایی در ناوگان مسافربری خود استفاده می کند؟ ما امروز در خبرنگاران می خواهیم تا به معرفی هواپیماهای مسافربری ایران با تمامی جزئیاتشان بپردازیم پس با ما در ادامه همراه باشید.

معرفی انواع هواپیماهای مسافربری ایران

هواپیماهای ساخت شرکت هواپیما سازی بوئینگ | Boeing

شرکت هواپیمایی بوئینگ یکی از شرکت هایی است که بدون توجه به محل دفتر مرکزی آن، باید آن را شرکتی کاملا چند ملیتی به حساب آورد. در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران هواپیماهایی را معرفی خواهیم کرد که توسط این شرکت هواپیمایی ساخته شده اند. این شرکت هواپیماسازی قدیمی و عظیم که رقیب سر سخت شرکت هواپیماسازی ایرباس است، در سال 2011 به عنوان دومین سازنده تجهیزات دفاعی در جهان هم معرفی گردید. این شرکت در زمینه فراوریات خود در حال حاضر، 5 حوزه کاری معلوم و معین دارد که ساخت هواپیماهای تجاری در بین آن ها در صدر این لیست قرار گرفته است. در ادامه می خواهیم تا هواپیماهای ساخت شرکت بوئینگ را که در ایران در عضویت ناوگان هوایی قرار گرفته اند را به شما معرفی نماییم.

 • انواع مختلف هواپیمای بوئینگ 737 | Boeing 737

اولین هواپیمای بوئنیگی که می خواهیم در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران به شما معرفی نماییم، بوئینگ 737 است. به هواپیمای بوئینگ مدل 737 بچه بوئینگ هم می گویند و ساختش از سال 1964 در خط فراوری بوئینگ آغار شد. درباره این مدل هواپیما باید بگوییم که از آن جایی که بسیار محبوب می باشد، تا به الان 5 هزار و یا بیشتر از این مدل فراوری شده است. این هواپیما ظرفیت مسافربر تا 149 نفر ظرفیت بیشتر یعنی 189 نفر را در خود دارد. در حال حاضر نزدیک به 285 شرکت هوایپمایی از این هواپیما استفاده می کنند. از جمله خصوصیات فنی این هواپیما این است که در زیر بال های خود دارای 2 موتور توربوفن می باشد و سرعتش هم تا 890 کیلوکتر بر ساعت است. در حال حاضر در ایران شرکت های هواپیمایی نفت، کاسپین، آتا ایر و آسمان از این هواپیما در ناوگان هوایی خود از این هواپیمای تک راهرو استفاده می برند و هواپیمایی هایی همچون؛ سپهران در حال اخذ مجوز برای استفاده از این هواپیما هستند.

البته از خانواده 737 بوئینگ ها، مدل بوئینگ 737 NG که قابلیت استفاده از موتورهای جدید را دارد و همچنین ظرفیت ترابری مسافر تا 210 نفر را در خود دارد نیز دارد در ناوگان هواپیمایی های ایرانی نیز دیده می شود. در حال حاضر شرکت هواپیمایی ایران ایر، 35 فروند از این هواپیما را در دست سفارش دارد.

بوئینگ مدل دیگری هم دارد که نام آن، بوئینگ 737 MAX است. در حال حاضر شرکت ایران ایر 50 فروند از این مدل هواپیما را سفارش داده است. ویژگی این هواپیما این است که بین 138 تا 172 نفر ظرفیت جا به جایی مسافر دارد.

 • هواپیمای بوئینگ 727 | Boeing 727

یکی از دیگر هواپیماهای ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ که در ایران پرواز می کند، هواپیمای بوئینگ 727 است. این هواپیما در واقع جت مسافربری بسیار عظیمی است که شرکت هواپیما سازی بوئینگ ساخت آن را از سال 1963 میلادی شروع نمود. این هواپیما دارای بدنه ای باریک، 3 موتور و اندازه ای متوسط است. ساخت این مدل از بوئینگ در سال 1984 میلادی و در حالی که بیش از هزار نوع از آن فراوری شده بود، سرانجام پذیرفت. از جمله افتخاراتی که این مدل بوئینگ به صورت جهانی کسب کرد این بود که این هواپیما فرود به باند پرواز عظیم نیاز ندارد و مناسب فرودگاه های کوچک هم هست و به همین دلیل بیشتر برای پروازهای منطقه ای و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر سرعت این هواپیما 965 کیلومتر بر ساعت است.

 • هواپیمای بوئینگ 757 | Boeing 757

از دیگر محصولات ساخت بوئینگ که در معرفی معرفی هواپیماهای مسافربری ایران باید به آن اشاره کنیم، هواپیمای بوئینگ مدل 757 است. این هواپیما دارای پیکره ای لاغر است و از سری هواپیماهای 2 موتوره است. طراحی این هواپیما از سال 1981 و ساخت آن از 1982 میلادی شروع شد. این مدل بوئینگ هم در زیر بال های خود از 2 موتور توربوفن بهره می برد. سرعت این هواپیما 912 کیلومتر بر ساعت است و ظرفیت مسافرری آن برابر با 289 نفر مسافر است. ساخت این هواپیما تا سال 2004 میلادی ادامه داشت و پس از آن خط فراوری این هواپیما منقضی شد. در حال حاضر شرکت هواپیمایی تابان با این هواپیما پروازهای مسافری برگزار می کند.

 • هواپیمای بوئینگ 747 | Boeing 747

یکی دیگر از هواپیماهایی که در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران و از خانواده بوئینگ ها به شما معرفی خواهیم کرد، بوئینگ 747 است که هم 4 موتوره است و هم از خانواده جمبوجت ها می باشد. این هواپیما را باید به عنوان دومین هواپیمای عظیم جهان بعد ازAirbus A380 است. ظرفیت جا به جایی این هواپیما برابر است با حداکثر 550 نفر که در نوع خود بسیار عظیم است. این هواپیما می تواند تا 14.800 کیلومتر را تنها در یک نوبت پرواز بپیماید. شرکت هواپیمایی ایران ایر این هواپیما را درناوگان خود دارد. همچنین از این مدل هواپیما و در دسته بوئینگ 747-300 شرکت هواپیمایی ماهان ایر، 2 فروند هواپیما دارد.

در معرفی معرفی هواپیماهای مسافربری ایران و در معرفی هواپیماهای بوئینگ موجود در ایران باید اضافه کنیم که هواپیماهای بوئینگ 300-747 و بوئینگ 777 نیز در ناوگان هواپیمایی کشورمان نیز موجود هستند.

هواپیماهای ساخت شرکت هواپیماسازی ایرباس | Airbus

دومین شرکت عظیم هواپیماسازی که می خواهیم در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران به شما معرفی کنیم و هواپیماهایش در ایران پرواز می کنند، شرکت هواپیمایی ایرباس است. این شرکت هواپیماسازی در انحصار قاره اروپا است و در حال حاضر به عنوان عظیم ترین رقیب شرکت بوئینگ و همچنین سازنده جت های مسافربری در جهان شناخته می شود. فزونی ها و نوآوری های مختص به ایرباس عبارت هستند از: مدرنیته کردن سیستم کنترل هواپیماها، وارد کردن تکنولوژی جدید و همچنین سیستم های مکانیزه در سیستم راهنمایی هواپیما، دیجیتالی کردن سیستم های خلبانی در کابین هواپیما و خیلی از موارد تکنولوژیکی در هواپیماهای ساخت خود بود. اولین هواپیمایی که ایرباس فراوری کرد، فراوری هواپیمای Airbus A300 بود.

 • هواپیمای ایرباس A310 | Airbus A310

این هواپیمای ساخت ایرباس، در واقع یک هواپیمای پهن پیکر بود که دارای بردی متوسط تا بلند است. این هواپیما کوچک است ولی با این وجود، گنجایش جا به جایی 220 مسافر را در خود دارد. برد این هواپیما تا 8050 کیلومتر است و تا سال 2007 میلادی بیشتر فراوری نشد. از این مدل هواپیما در حال حاضر در شرکت هواپیمایی ایران ایر استفاده می شود.

مدل Airbus A310-300 هم از همین خانواده است ولی بیشتر شبیه به هواپیمای بوئینگ 767 است. به صورت کلی عملکرد این هواپیما از مدل های A300 و A310 بهتر است. ظرفیت این هواپیما تا 193 نفر است. این هواپیما هم مورد استفاده در ناوگان هوایی شرکت ماهان ایر است.

 • هواپیماهای خانواده ایرباس A320 | Airbus A320 family

یکی از هواپیماهای لاغر پیکر شرکت ایرباس، هواپیماهای ایرباس A320 است. ساخت این هواپیماها از سال 1984 شروع شد. هواپیماهای Airbus A318، Airbus A320 و Airbus A320 neo از خانواده این هواپیما هستند. این هواپیما توانست تا رکورد فروش انواع مختلف هواپیما را بعد از هواپیمای بوئینگ 737 کسب نماید. این هواپیما قابلیت حمل 150 نفر در خود را دارد. قابلیت های این هواپیما در نهایت به مصرف کمتر انرژی و سوخت در آن و در نتیجه فراوری کمتر دی اکسید کربن می شود. جدیدترین مدل این هواپیما یعنی Airbus A320 neo از سال 2014 به بعد فراوری شده است و در بین جدیدترین فراوریات و محصولات ایرباس قرار می گیرد. این مدل از هواپیماها نیز دارای 2 موتور توربوفن در زیر بال های خود هستند. شرکت های هواپیمایی همچون ایران ایر، معراج، کیش ایر، قشم ایر، شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت هواپیمایی آتا از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده می برند. برای خرید بلیط هواپیما معراج و سایر ایرلاین ها به وبسایت وبلاگ املاکیا مراجعه کنید.

 • هواپیمای ایرباس A350 | Airbus A350

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران باید هواپیمای ایرباس A350 را هم به شما معرفی نماییم. این هواپیما کاملا پهن پیکر است و 2 موتور توربوفن در زیر دو بال خود دارد. این هواپیما به این معروف است که این توانایی را دارد که مسافران زیادی را در بعدهای مسافتی بالا جا به جا نماید. درباره این هواپیما جالب است بدانید که شرکت هواپیماسازی ایرباس در ساخت بدنه آن از پلیمر تقویت شده به همراه فیبر کربن استفاده نموده است. این هواپیما که برای رقبت با بوئینگ 777 و 787 طراحی و ساخته شد، در سال 2013 به بازار جهانی عرضه شد. این هواپیما مجاز است تا حداکثر 440 نفر را جا به جا نماید و کلاس های پروازی مختلفی را پشتیابنی نماید. شرکت هواپیمایی ایران ایر 16 فروند از این هواپیما را سفارش داده است.

 • هواپیمای A380 | Airbus A380

یکی دیگر از هواپیماهایی که می خواهیم در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران برای شما مورد آنالیز قرار دهیم، هواپیمای A380 است. این هواپیما پهن پیکر است و دارای دو طبقه 4 موتوره است. در حال حاضر اگر بخواهید بدانید که عظیم ترین هواپیمای مسافربری جهان کدام است باید بدون شک در پاسخ سوالتان به هواپیمای A380 برسید! این هواپیما معمولا در مسافت های دور برد و برای جا به جایی مسافران با تعداد زیاد استفاده می شود. حتی در کلاس های مالی این هواپیم تا 835 نفر هم گنجایش دارد. همچنی برد پروازی این هواپیما نزدیک به 15 هزار کیلومتر است.

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران هواپیماهایی که ساخت کارخانه ایرباس هستند در معرفی دیگر هواپیماهای ساخت این کارخانه باید به هواپیماهایی همچون: Airbus A300، Airbus A319، Airbus A340، Airbus A340-300 اشاره نماییم. هواپیمایی ماهان، ایران ایر، هواپیمای یمعراج، کیش ایر، قشم ایر، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی تابان، هواپیمایی آتا، هواپیمایی زاگرس و هواپیمایی اترک از هواپیماهای ایرباس استفاده می کنند.

هواپیماهای ساخت شرکت هواپیما سازی مک دانل داگلاس | McDonnell Douglas

این شرکت هواپیما سازی در سال 1967 تاسیس شد ولی در سال 1997 میلادی توسط بوئینگ خریداری شد و با این شرکت ادغام شد. این شرکت در حوزه ساخت فناوری برای هوا و فضا فعالیت می کند.

 • هواپیمای MD-80 | McDonnell Douglas MD-80

اولین هواپیمایی که در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران که ساخت مک دانل داگلاس است را معرفی می کنیم، هواپیمای MD-80 است. این هواپیما دو موتوره است و ظرفیتش 172 مسافر است. محدوده پرواز این هواپیما برابر است با 3476 کیلومتر. شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و هواپیمایی زاگرس از این هواپیما در ناوگان هوایی خود بهره می برند.

 • هواپیمای MD-88 | McDonnell Douglas MD-88

این هواپیما از خانواده هواپیماهای MD-88 است. از لحاظ بدنه این هواپیما باریک پیکر است و چون آخرین مدل فراوری شده توسط مک دانل است، مکاناتش تا حد زیادی بهتر شده است. این هواپیما حداکثر می تواند 172 نفر را جا به جا نماید.

در معرفی هواپیماهای مسافربری ایران و از فراوریات کارخانه مک دانل داگلاس مدل های McDonnell Douglas MD-82 و McDonnell Douglas MD-83 هم توسط شرکت های هواپیمایی ایران ایرتور و زاگرس پرواز می کنند.

دیگر هواپیماهای فعال در ناوگان هوایی و مسافربری ایران

 • فوکر 100 | Fokker 100

تنها هواپیمای فوکر هلندی که در ایران در حال حاضر پرواز می کند، هواپیمای فوکر 100 است. این هواپیما 2 موتوره است و حداکثر 122 نفر را جا به جا می کند. سرعت این هواپیما 845 کیلومتر بر یاعت است. شرکت های هواپیمایی ایران ایر، کیش ایر، قشم ایر، آسمان و نفت از این هواپیما در ناوگان خود بهره می برند.

 • هواپیمای BAe 146 | British Aerospace 146

این هواپیمای از سال 1981 میلادی به بازار آمد و دارای 4 موتور است. ظرفیت جا به جایی این هواپیما، 112 نفر است و بیشترین سرعتش برابر با 801 کیلومتر بر ساعت است. این هواپیما توسط قشم ایر و هواپیمایی تابان استفاده می شود.

 • هواپیمای ATR 72 | ATR 72

این هواپیما کاملا میان برد است و کاملا مناسب برای پروازهای داخلی و منطقه ای است. ظرفیت این هواپیما بین 68 تا 78 نفر است. شرکت هواپیمایی آسمان از این مدل هواپیما استفاده می کند.

منبع: الی گشت

به "معرفی انواع هواپیماهای مسافربری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع هواپیماهای مسافربری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید