صبح آدینه با شما چگونه شناسنامه طنز رادیو شد، 3 دهه خندیدن با شخصیت های شنیدنی

به گزارش وبلاگ املاکیا، صبح آدینه با شما از جمله برنامه های رادیویی است که پس از فراز و نشیب های بسیار در طول سه دهه، همچنان مخاطبان فراوانی دارد.

صبح آدینه با شما چگونه شناسنامه طنز رادیو شد، 3 دهه خندیدن با شخصیت های شنیدنی

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری وبلاگ املاکیا، در دورانی که به نظر می رسد شبکه های اجتماعی و بستر بی انتها اینترنت، سلطان بلامنازع قلمرو رسانه و ارتباطات شده اند، رادیو در کنار مخاطبان وفادارش، همچنان پرقوت به حیات خود ادامه می دهد.

در هشت دهه ای که از آغاز به کار رادیو در ایران گذشته است، برنامه های پرمخاطب و خاطره ساز فراوانی به رادیو آمده اند. این برنامه ها بعد از مدتی به بخشی از خاطره جمعی ایرانیان تبدیل شده و در ذهن وبلاگ املاکیان ماندگار شده اند.

سیاست احیا و تقویت برنامه های خاطره انگیز

در سال های دهه شصت بعضی برنامه های رادیویی همچون قصه ظهر آدینه، صبح آدینه با شما و سلام صبح به خیر به دایره برنامه های پرمخاطب رادیو اضافه شد. این برنامه ها با فراز و فرود و شدت و ضعف در طول چهار دهه اخیر به کار خود ادامه داده اند و مخاطبان خاص خود را نیز داشته اند.

چند سالی است که فرایند احیا و یا تقویت این برنامه ها در دستور کار رادیو و به ویژه مدیران رادیو ایران به عنوان قدیمی ترین شبکه رادیویی قرار گرفته است. شاید برنامه های رادیویی از حیث کمیّت مخاطبان به دوران طلایی دهه پنجاه و شصت نرسد، اما از لحاظ کیفی تقویت و احیای این برنامه ها می تواند رادیو را همچنان در صندلی همنشین قدیمی مخاطبان حفظ کند.

یکی از برنامه های خاطره انگیز و جذابی که از نیمه دوم دهه شصت تا اواخر دهه هفتاد از رادیو ایران پخش می شد صبح آدینه با شما بود.

از رادیو دریا تا صبح آدینه با شما

فراوری این برنامه به سال های پیش از انقلاب و راه اندازی رادیو دریا در سال 1351 بازمی گردد. هدف از راه اندازی این رادیوی فصلی، هدایت مسافران تابستانی شمال ایران و ارائه اطلاعات آب و هوایی، شرایط جاده، نشانی مراکز اقامتی، تفریحی و درمانی برای ایشان و همچنین پخش موسیقی و برنامه های تفریحی برای آنها بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه های این رادیو متوقف شد و پس از چند سال و در تابستان سال 1364 تیمی با سرپرستی احمد شیشه گران دوباره رادیو دریا را راه اندازی کردند. این گروه وظیفه داشتند با فراوری برنامه های شاد، فضای مفرحی را برای مسافران شمال کشور فراهم نمایند.

موفقیت برنامه فراوریشده توسط این گروه برنامه ساز و استقبال مخاطبان باعث شد تا در اواخر این سال و با تشکیل گروه ورزش و تفریحات در رادیو ایران، به صورت جدی تری به چنین برنامه هایی توجه گردد.در نتیجه، از بهار سال 1365 نطفه برنامه صبح آدینه با رادیو بسته شد و در سال های طولانی با تهیه نمایندگی سعید توکل و سردبیری احمد شیشه گران فعالیت کرد؛ برنامه ای که مدتی بعد به صبح آدینه با شما تغییر نام داد.

در طول سال های فعالیت صبح آدینه با شما که با نقش محوری زنده یاد منوچهر نوذری، احمد شیشه گران، سعید توکل و زنده یاد صادق عبداللهی همراه بود، اگرچه مخاطب رادیو به واسطه گسترش سایر ابزارهای ارتباطی کاهش یافت؛ اما این برنامه همچنان مخاطب وفادارش را داشت و به همین دلیل سرمایه گذاری بر روی این برنامه رادیویی ادامه یافت.

در سال های پخش این برنامه، چهره های پیشکسوتی نظیر زنده یادها منوچهر نوذری، رضا عبدی، کنعان کیانی، فرهنگ مهرپرور، مهین بزرگی، حسین عرفانی، مهین دیهیم، اصغر افضلی و همچنین هنرمندانی همچون عباس محبی، منوچهر آذری، علیرضا جاویدنیا، تورج نصر، بیوک میرزایی، اصغر سمسارزاده، شهلا ناظریان، داود منفرد، مهران امامیه، فرانک رفیعی، حسین هاشمی، مرتضی تبریزی، شوکت حجت و... شخصیت های ماندگاری را خلق کردند.

نقش هایی چون کاراکترهای معروفی نظیر آمیز عبدالطمع، ملوّن، دست و دلباز، زرگنده، کارمند کوچولو، اوس عباس آقا، شنگول، جانعلی، سق سیاه ... به ستاره های ماندگار این برنامه تبدیل شدند و حتی بعضی از این کاراکترها به برنامه های کمدی تلویزیون نیز راه یافتند. در آن سال ها صبح آدینه با شما با زبان طنز و نافذ خود بسیاری از آسیب های اجتماعی و تنگناهای مالی را به گوش مسئولان می رساند.

تغییر نام و تعطیلی های مکرر

با این حال این برنامه نیز در سال 1378 تعطیل شده و گروه فراوری آن نیز در سایر برنامه های نمایشی پراکنده شدند.

چهارسال بعد و از سال 1382 این بار این برنامه با عنوان آدینه ایرانی پخش خود را آغاز کرد. در این آغاز دوباره، در کنار هنرمندان پیشکسوت، جوان های با استعداد نیز حضور مؤثری داشتند و توانستند مخاطبان را پس از یک سکته طولانی بازگردانند.

بااین حال آدینه ایرانی هم از تابستان سال 1394 تعطیل شد. البته مخاطبان این برنامه می توانستند ساختار کلی و هنرمندان صبح آدینه باشما و آدینه ایرانی را در سایر برنامه های طنز نمایشی رادیو از جمله قند و نمک، کوی نشاط و رادیو آدینه بشنوند.

وقتی صبح های آدینه رادیو دوباره پرشور و خنده شد!

با پیگیری مدیران رادیو، از اردیبهشت ماه سال 1397 هنرمندان برنامه صبح آدینه با شما باردیگر دور هم جمع شدند تا این بار با کارگردانی علیرضا جاویدنیا و تهیه نمایندگی ساجد قدوسیان، این برنامه را احیاء نمایند.

یکی از تفاوت های دور جدید برنامه صبح آدینه با شما استفاده از ظرفیت طنازان سایر استان ها است. فرایندی که با هماهنگی با معاون امور استان های معاونت صدا صورت گرفت.

در زمان راه اندازی دوباره این برنامه خاطره انگیز، حمید شاه آبادی، معاون صدای سازمان صداوسیما صبح آدینه با شما را شناسنامه طنز رادیو نامید و مطالبه مخاطبان مبنی بر ادامه فراوری و پخش مجدد آن را مهم ترین انگیزه رادیو برای احیای این برنامه معرفی کرد.

این گونه بود که مستمعین رادیو باز هم ساعت 9 صبح روزهای آدینه موج رادیو خود را روی دستگاه رادیو ایران تنظیم کردند تا مخاطب از قدیمی ترین و خاطره انگیزترین برنامه های رادیویی شوند.

مدیر شبکه رادیویی ایران هم در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری وبلاگ املاکیا دراین باره گفت: از همان ابتدای حضورم در رادیو ایران به دنبال احیای برنامه صبح آدینه با شما بودم. الان پیشکسوت و صاحب صدایی وجود ندارد که خودش علاقه مند باشد و توانایی کار داشته باشد و در این مجموعه نباشد. صبح آدینه با شما یک برنامه خاطره انگیز با حدود 40 سال قدمت است. همه مردم آن را به عنوان یک برنامه شاخص می شناسند.

محمدجعفر محمدزاده اضافه نمود: خدا را شکر همه پیشکسوتان در این برنامه هستند مگر آنهایی که به رحمت خدا رفته اند یا کسانی که توانایی نداشته باشند و گرنه همه هستند. برنامه کوی نشاط ما همین جوری است، برنامه راه شب ما همین گونه است. ما برنامه هایی که برای مردم خاطره انگیز است را حفظ نموده ایم. جوان ها در کنار پیشکسوت ها دارند پیش می فرایند و الحمدلله خوب هم هستند.

در انتها می توان گفت استفاده از تجربه برنامه سازان حوزه طنز، مجریان، هنرمندان قدیمی (چه وبلاگ املاکیان که در قید حیات هستند و چه با مراجعه به بایگاین صبح آدینه با شما) و ترکیب وبلاگ املاکیان با نوآوری، و جسارت و جوانان می تواند این فرایند را پربار سازد.

از سوی دیگر ارائه روشمند این برنامه های آرشیوی در قالب های جدید رسانه ای و فضای مجازی نیز می تواند بر شمار مخاطبان این برنامه طنز رادیو بیفزاید.

4104/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "صبح آدینه با شما چگونه شناسنامه طنز رادیو شد، 3 دهه خندیدن با شخصیت های شنیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبح آدینه با شما چگونه شناسنامه طنز رادیو شد، 3 دهه خندیدن با شخصیت های شنیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید