خبرنگاران معلمان حق التدریس پیش دبستانی فارس خواهان تغییر شرایط استخدامی شدند

به گزارش وبلاگ املاکیا، شیراز- خبرنگاران- تعدادی از معلمان حق التدریس پیش دبستانی که قبل از سال 1391 مشغول به خدمت بوده اند، با حضور در مقابل اداره کل آموزش و پرورش فارس خواهان بازنگری در شرایط استخدامی خود شدند.

خبرنگاران معلمان حق التدریس پیش دبستانی فارس خواهان تغییر شرایط استخدامی شدند

اشاره این معلمان پیش دبستانی به بخشنامه جدید وزارت آموزش و پرورش به شماره 40/ 140 است که در تاریخ 5 آذرماه 1399 با امضای وزیر آموزش و پرورش به مدیران کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شده است.

در این بخشنامه تبدیل شرایط منوط به ارائه سندی مبنی بر دریافت حقوق از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی (ساز و کار مدیر مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت های طرف قرارداد با آموزش و پرورش) عنوان شده است.

یکی این معلمان، شنبه 15آذرماه مطرح کرد: بعضی از ما حدود 15سال است که در آموزش و پرورش خدمت می کنیم و طبق بخشنامه ها و استفساریه هایی که در سال های گذشته، به تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان رسیده است، وزارت آموزش وپرورش مکلف است که ما، مربیان پیش دبستانی را به استخدام در آورد؛ اما به مصوبات مجلس و شورای نگهبان جامه عمل پوشانده نشده است.

سند اقتصادی نداریم

او اضافه نمود: آموزش و پرورش استان فارس از معلمان پیش دبستانی تعهدی مبنی بر ارائه سند اقتصادی درخواست نموده؛ این در حالی است که پرونده تمام پیش دبستانی ها توسط کارگروه آموزش وپرورش که حسابدار اداره جزو آن کارگروه است، بازرسی و حراست، گزینش آموزش و پرورش مورد تایید قرار گرفته است.

یکی دیگر از این معلمان که از نگرفتن حقوق و مزایا گلایه مند است، ابراز کرد: پس از 15 سال خدمت در آموزش و پرورش طرح استخدامی که تا چند قدمی آن پیش رفته بودیم، مختل شده است.

این معلم معتقد است که عده ای قانون را زیر پا گذاشته اند و طرحی جدید و عجیب را ارائه نموده اند که بر مبنای آن تشکیل پرونده مجدد و داشتن اسناد و سند اقتصادی را که هیچ وقت وجود نداشته طلب می نماید.

به گفته او قبلا این مشکل توسط دولت حل شده و تصویب شده که سند اقتصادی برداشته گردد؛ اما متاسفانه بخشنامه جدید به ادارات شیراز ارسال شده کاملا غیر قانونی و شخصی است.

وی همچنین ابراز کرد که یا باید سند اقتصادی ارائه دهند و یا اخراج و از دوره استخدامی کنار گذاشته می شوند.

ما را از خدمت کنار نگذارید

یکی دیگر از این معلمان نیز که این بخشنامه را سلیقه ای و بدون هماهنگی با دولت و سران قوا می داند، گفت: سند اقتصادی بیست سال پیش دفاتر انجمن و مهر و امضای مدیر سند اقتصادی و هر سند دیگری امروز وجود ندارد و بعضی مدرسه ها هم منحل شده و مدیران بازنشسته یا فوت شده اند و اینکه امروز بعد از سال ها خدمت ما را کنار بگذارند، پذیرفته نیست.

رئیس اداره امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش فارس شنبه در گفت وگو با وبلاگ املاکیا ابراز داشت: آموزش و پرورش فارس از سال 1394 افرادی را به صورت حق التدریس به کار گرفته است و براساس آخرین بخشنامه این افراد باید دوره یک ساله مهارت را در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند تا استخدام شوند.

وحیدرضا نظام الملکی اضافه نمود: براساس قانون مجلس و آیین نامه دولت تنها کسانی واجد شرایط شرکت در دوره مهارت آموزی و استخدام هستند که مدارکشان مطابق با این بخشنامه جدید وزارت آموزش و پرورش به شماره 40/ 140 مورخ 5 آذرماه 1399 باشد.

وی تعداد نیروهای حق التدریس استان فارس را 3هزار و 998 نفر برشمرد و گفت: از این تعداد 1600 نفر نیروی پیش دبستانی و مابقی حق التدریس غیرمستمر، آموزشیاران نهضتی و نیروهای خرید خدمات آموزشی هستند.

نظام الملکی مطرح کرد: سه گروه هیچ مسئله ای ندارند و براساس امتیاز و شرایط موجود معرفی می شوند و یک گروه باید براساس آیین نامه دولت و مصوبه مجلس ماده 17 مشخص تکلیف نیروهای حق التدریس از سازوکار مدیر برای پرداخت حقوق بهره مند باشد. برخورداری از سازوکار مدیر به این معناست که یا پرینت بانکی ارائه نمایند که مهر مدیر خورده باشد یا صورتجلسه و پرینت بانکی انجمن اولیا و مربیان و تاییدیه آن روی پرونده باشد.

رئیس اداره امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه براساس این بخشنامه افراد واجد شرایط تا آخر آذرماه به تهران معرفی خواهند شد، ادامه داد: با توجه به بخشنامه موجود، بعضی از همکاران با این مشکل روبرو اند که چون حقوق خود را از حساب مدرسه دریافت نمی کردند و به صورت دستی به آن ها پرداخت می شده است، ساز و کار تعریف شده در بخشنامه را در اختیار ندارند.

بخشنامه ملی و با امضای وزیر ابلاغ شده است

وی با اشاره به اینکه بخشنامه یادشده با امضای وزیر آموزش و پرورش و به تمام کشور ابلاغ شده است، ابراز داشت: چنانچه فردی را استخدام کنیم که واجد شرایط نباشد، بعدا دچار مشکل عظیم تری خواهد شد و از همین رو باید قانون را اجرا کنیم.

نظام الملکی اضافه نمود: سهمیه استان فارس یک هزار و 302 نفر مشخص شده است؛ این در حالی است که چنانکه گفته شد حدود 4هزار نفر نیروی حق التدریس داریم؛ بدین معنا حتی اگر عده ای با مشکل روبرو نبودند نمی توانستیم همه متقاضیان را استخدام کنیم و بنا بر دستور دولت این افراد باید تا سال 1400 به مرور جذب شوند، درحالیکه سهمیه اعلام شده به فارس مربوط به سال 1398 است و سهمیه 1399 و 1400 هنوز اعلام نشده است.

این مقام مسوول در اداره کل آموزش و پرورش فارس راه چاره عبور از این مشکل را شکیبایی نیروهای حق التدریس دانست و گفت: هم اکنون طی مکاتباتی که با وزارت آموزش و پرورش صورت داده ایم، درخواست افزایش ظرفیت و نیز جذب نیرو براساس بخشنامه پیشین داده شده است.

تغییر در بخشنامه و قانون راه چاره عبور از مشکل است

وی با بیان اینکه تنها حدود هزار نفر از معلمان حق التدریس فاقد مدارک لازم هستند، مطرح کرد: ممکن است مجلس مجددا به این موضوع رسیدگی کند و قانون الحاقیه ای داشته باشد یا آیین نامه با تفسیر جدیدی ارائه گردد؛ اما در حال حاضر با توجه به صراحت بخشنامه، درصورت انجام نشدن بندهای آن، نهادهای نظارتی مدعی خواهند شد و هرگونه اقدام خلاف آن، تخلف محسوب می گردد.

رئیس اداره امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش فارس اعلام کرد: به هیچ عنوان بحث بیرون کردن این افراد از آموزش و پرورش مطرح نیست، بلکه موضوع فقط تبدیل شرایط است و این افراد می توانند همچنان به صورت حق التدریس به کار خود ادامه دهند تا شرایط تغییر کند؛ چراکه اداره کل آموزش و پرورش فارس پیگیر موضوع است و با مکاتباتی که انجام داده سعی در حل این مشکل دارد؛ بنابراین همکاران از این بابت نگران نباشند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران معلمان حق التدریس پیش دبستانی فارس خواهان تغییر شرایط استخدامی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معلمان حق التدریس پیش دبستانی فارس خواهان تغییر شرایط استخدامی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید