مستندسازی تا مرز ابتلا به کرونا

به گزارش وبلاگ املاکیا، مسعود زارعیان کارگردان سینمای مستند ضمن اشاره به جزییات مستند تازه خود با موضوع کرونا از تجربه قرار دریافت در معرض ابتلا به این ویروس گفت.

مستندسازی تا مرز ابتلا به کرونا

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ املاکیا، مسعود زارعیان کارگردان سینمای مستند که ساخت مستندی با موضوع کرونا را در دست داشت، گفت: ما با فیلنامه ای تعیین مشغول ساخت مستندی در این باره بودیم و سه روز از فیلمبرداری می گذشت که متاسفانه دچار تب و علائم کرونا شدم، ولی تست ندادم با این وجود چند روز به صورت شدید علائمش را داشتم و به همین ترتیب دست به قرنطینه زدم و حالا حالم رو به بهبودی است.. از همین رو در حال حاضر در تدارک این هستیم که پروژه را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه مشغول فیلمبرداری در بیمارستان شریعتی مشهد بوده اند که دچار بیماری شده است، اظهار کرد: علائمی که داشتم کاهش چشایی، بویایی، تب و لرز، بدن درد و سرفه خشک بود. البته هنوز هم نمی دانم که واقعا کرونا بود یا نه. با این وجود فاصله گذاری را رعایت کردم و با خانواده ام ارتباطی نداشتم.

زارعیان اظهار کرد: ما در این فیلم مستند که البته هنوز نامی برای آن انتخاب ننموده ایم به سراغ افرادی رفتیم که تست کرونا داده بودند و کادر درمان به آن ها خبر می دادند که نتیجه تست شان چه بوده است. این موضوع برای من خیلی اهمیت داشت که حالاتشان، قصه های آن ها و اینکه چه قصه هایی به آن ها پیوند خورده را ثبت کنم. برایم جالب بود که می دیدم وقتی به عده ای می گفتند نتیجه تست شان مثبت است، بلافاصله یاد افرادی می افتادند که با آن ها ارتباط داشتند. برخی می گفتند ای کاش به برخی جا ها نمی رفتیم. این غربت و حالات فکری برای خودم هم رخ داد یعنی در اتاقی بودم و فاصله من و فرزندانم که در اتاق دیگری بودند سه متر هم نمی شد، اما نمی توانستم به آن ها دست بزنم و فضای خیلی غریبی بود.

این کارگردان با بیان اینکه در نظر دارم 2 قصه دیگر یعنی درگیری کادر پزشکی و بیماران را هم در مستند پیگیری کنم، بیان کرد: دغدغه من این بود که خیلی از افراد جامعه از تبعات این بیماری آگاه هستند یعنی می دانند این بیماری برای برخی ها می تواند کشنده باشد و با وجود اطلاع رسانی ها باز هم به مکان های مختلف می رفتند این در حالی است که این افراد می تواستند تردد ننمایند. این موضوع برایم عجیب بود. جالب است که بگویم خانه ما در یک محدوده کوهستانی واقع شده است، اما در ایامی که به کرات تذکر می دادند از خانه ها خارج نشوید، می دیدم که بیشتر از اوقات دیگر در این کوه ها تردد می گردد! از همین رو می خواستم ببینم این رفتار افراد چه زمینه روانشناسی و جامعه شناسی دارد که با وجود این همه تاکید باز هم می فرایند و دچار این عاقبت می شوند.

وی ادامه داد: دوست داشتم بدانم این افرادی که تردد می نمایند دلیلشان چیست، البته برخی مجبور هستند و برخی خودشان دست به این کار می زنند به هر حال همواره دلیلی باعث می گردد افراد در اجتماع قرار بگیرند با این حال می دیدم که خیلی از این افراد پشیمان بودند، اما پشیمانی که سودی نداشت، چراکه بسیاری از آن ها خیلی از افراد دیگر را آلوده نموده بودند. حتی در این میان بحث دینی ماجرا هم پیش می آید. این نشان می دهد که این ماجرا لایه های مختلف دارد که من علاقه مند بودم مورد مداقه با دوربین مستندسازی قرار دهم.

زارعیان اضافه نمود: به هر حال در مقطعی از تاریخ هستیم که تقریبا نظیر نداشته و ضروری است که مستندسازان این برهه را ثبت نمایند چراکه درس های خیلی بزرگی داشته است. من می خواستم به وسیله نزدیک شدن به این موقعیت ها این درس ها و مفایهمی که خودم به دنبالش هستم، بازنمایی کنم.

وی در سرانجام گفت: خانواده ام در این ایام خیلی تحت فشار بودند، ولی در اسرع وقت فیلمبرداری را مجدد شروع می کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مستندسازی تا مرز ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندسازی تا مرز ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید