ماهاتیر محمد از حزبش اخراج شد

به گزارش وبلاگ املاکیا، ماهاتیر محمد از سوی اعضای حزبش به خاطر عدم حمایت از دولت این کشور از حزب اخراج شد.

ماهاتیر محمد از حزبش اخراج شد

به گزارش وبلاگ املاکیا به نقل از پایگاه الجزیره، ماهاتری محمد نخست وزیر سابق مالزی از جانب حزب سیاسی که خودش به پایه گذاری آن یاری نموده بود اخراج شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که او در جریان یک جلسه مجلسی به تاریخ 18 مه روی جایگاه مخالفان نشست.

حزب حاکم مالزی موسوم به حزب برساتو در بیانیه ای اعلام نمود: عضویت ماهاتری محمد در این حزب لغو شده و این مسئله فورا اجرایی می گردد. گزارش شده که ماهاتیر محمد صرفا به این خاطر که از دولت فعلی مالزی که محی الدین یاسین رئیس حزب برساتو نخست وزیرش است از حزبش اخراج شده است. این در حالیست که خود او پیشتر رئیس حزب بوده است.

حزب برساتو در نامه ای که در سطحی وسیع در شبکه های اجتماعی انتشار پیدا نموده توضیح داد: ماهاتیر محمد بعد از آنکه نشان داد رهبری محی الدین را هم به عنوان نخست وزیر و هم رئیس حزب با نشستن کنار مخالفان در نشست چند روز پیش مجلس رد می نماید خود به خود از عضویت حزب کنار گذاشته شد. یک دستیار محی الدین یاسین تایید کرد که این نامه معتبر است. دفتر ماهاتیر محمد از واکنش فوری به درخواست برای اظهار نظر خودداری نموده و به گفته یک دستیار وی او هنوز خودش نامه را ندیده است. این اقدام محی الدین یاسین به عنوان کوششی برای تحکیم قدرتش و برطرف هر گونه چالش احتمالی برای نخست وزیری نوپای خود نگریسته می گردد. ماهاتیر محمد که در حال حاضر حدود 95 سال سن دارد قدیمی ترین رهبر دولت در دنیا تا همین چند وقت پیش به حساب می آمد اما در ماه فوریه به شکلی غیرمنتظره از سمتش کنار رفت و این امر یک نزاع بر سر قدرت را در پی داشت با این حال این بحران بعد از نامزدی محی الدین برای نخست وزیری انتها یافت.

محی الدین یاسین کسی است که همراه با ماهاتیر حزب برساتو را پایه گذاری کرد و بعدا به یک ائتلاف چهار حزبی که پیروز انتخابات 2018 شد پیوست. محی الدین در حال حاضر رهبر دولت ائتلافی جدیدی است که از سوی حزبی که زمانی تحت رهبری نجیب رزاق از مخالفان ماهاتیر محمد قرار داشت واقع شده است. ماهاتیر محمد کوشش داشت در تاریخ 18 مه مجلس مالزی به منظور دادن رای اعتماد به محی الدین یک رای گیری برگزار کند اما طرح بعدا به تعویق افتاده و کنار گذاشته شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ماهاتیر محمد از حزبش اخراج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهاتیر محمد از حزبش اخراج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید