توافق تازه ترکیه و روسیه درباره لیبی

به گزارش وبلاگ املاکیا، ایرنا نوشت: وزارتخانه های خارجه روسیه و ترکیه امروز (چهارشنبه) پس از ملاقات دیپلمات های عالی رتبه دو کشور در آنکارا با صدور بیانیه مشترکی در مورد بحران لیبی از دستیابی به توافق برای تشکیل کمیته اقدام مشترک با هدف ادامه همکاری های مسکو و آنکارا در بحران لیبی خبر دادند و تاکید کردند که این بحران تنها با فرایند سیاسی قابل حل است.

توافق تازه ترکیه و روسیه درباره لیبی

به گزارش پایگاه شبکه خبری روسیا الیوم، در بیانیه مشترک روسیه و ترکیه آمده است که دو طرف در جلسات خود بار دیگر بر پایبندی همیشگی مسکو و آنکارا به حاکمیت ملی لیبی و استقلال و یکپارچگی آن تاکید و اعلام کردند درگیری ها در این کشور راهکار نظامی نداشته و این بحران تنها با فرایند سیاسی قابل حل است.

روسیه و ترکیه همچنین بر ضرورت مبارزه با گروه های مسلح تروریستی حاضر در لیبی که در لیست شورای امنیت سازمان ملل به آنها اشاره شده، تاکید کردند و از عزم خود برای ادامه همکاری های دوجانبه با هدف برقراری امنیت و ثبات و بهبود شرایط انسانی در لیبی خبر دادند.

براساس بیانیه مشترک روسیه و ترکیه قرار است کوشش های مشترک دو کشور در قالب 4 بند انجام گردد:

اول: ادامه همکاری های مشترک و فشار آوردن بر طرف های درگیری در لیبی با هدف مهیا شدن شرایط برای برقرای آتش بس طولانی مدت در لیبی.

دوم: کوشش برای پیش بردن گفت وگوی سیاسی لیبیایی- لیبیایی با هماهنگی سازمان ملل و بر اساس خروجی نشست سال گذشته برلین با موضوع بحران لیبی.

سوم: درخواست از طرف های درگیر در لیبی برای انجام اقدامات لازم جهت ارسال فوری یاری های بشردوستانه به تمامی نیازمندان دریافت یاری در این کشور.

چهارم: تشکیل کمیته اقدام مشترک روسیه و ترکیه در مورد لیبی و برگزاری دور جدید جلسات مشاوره ای در نزدیک ترین زمان ممکن در مسکو.

پیش از این نیز سرگئی لاوروف و سرگئی شایگو وزیران خارجه و دفاع روسیه چند بار با مولود چاووش اوغلو و خلوصی آکار همتایان ترکیه ای خود در مورد تحولات لیبی در قالب 2+2 ملاقات و گفت وگو نموده اند.

روسیه از حامیان ارتش ژنرال خلیفه حفتر و دولت شرق لیبی است و در مقابل ترکیه از دولت وفاق ملی مستقر در غرب لیبی حمایت می نماید.

در کنار روسیه، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، مصر، فرانسه هم از ژنرال حفتر حمایت می نمایند و در مقابل قطر، الجزایر، ایتالیا و اتحادیه اروپا در کنار ترکیه حامی فایز السراج رییس دولت وفاق ملی هستند.

لیبی از زمان سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب لیبی) مستقر است که در دنیا و سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی که خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش این کشور کنترل امور را در آن منطقه در دست گرفته است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "توافق تازه ترکیه و روسیه درباره لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق تازه ترکیه و روسیه درباره لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید