اپل احتمالا در حال توسعه یک موتور جستجو برای رقابت مستقیم با گوگل است

به گزارش وبلاگ املاکیا، اپل بی سر و صدا در حال افزایش کوشش های خود برای توسعه فناوری جستجو برای آیفون ها است تا در صورت قطع همکاری با گوگل، فناوری و موتور جستجوی مشابهی را در اختیار کاربران قرار دهد.

اپل احتمالا در حال توسعه یک موتور جستجو برای رقابت مستقیم با گوگل است

به گزارش وبلاگ املاکیا به نقل از دیجیاتو، اپل به تازگی iOS 14 را برای گوشی های خود منتشر نموده و گوشی های سری آیفون 12 نیز از این سیستم عامل بهره می برند. زمانی که کاربران در پنجره مربوط به جستجوی این سیستم عامل آغاز به تایپ نمایند، اپل نتایج خود را بجای گوگل به نمایش می گذارد. این ویژگی همچنین نشان می دهد که چگونه از جستجوهای رایج کاربران یاد می گیرد. تا به امروز کاربران کمی چنین تغییری را متوجه شده اند.

اما چرا چنین تغییراتی مهم است؟ نکته اینجاست که به تازگی وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا (DOJ) پرونده ای را برای پرداخت های گوگل به اپل باز کرد. این غول جستجوی اینترنتی با پرداخت مبلغ بالایی، به عنوان موتور جستجوی پیش فرض آیفون ها باقی می ماند. طبق این پرونده، گوگل سالانه 8 تا 12 میلیارد دلار برای چنین موضوعی هزینه می نماید.

حال توسعه یک موتور جستجوی داخلی توسط اپل در صورتی که مقامات مانع از همکاری آن با گوگل شوند، بسیار کاربردی خواهد بود. به نظر می رسد پرونده DOJ باعث شده سازنده آیفون با سرعت بیشتری به توسعه این موتور جستجو ادامه دهد و کارشناسان نیز به این موضوع اشاره می نمایند که اخیرا فعالیت اپل بات، یک خزنده وب که برای ساخت دیتابیس از اطلاعات آنلاین استفاده می نماید، افزایش چشم گیری پیدا نموده است.

پازل جدیدی که ساکنین کوپرتینو ساخته اند اما زمانی کامل تر می گردد که می بینیم اپل در سال های گذشته چندین متخصص دنیای جستجوی اینترنتی را استخدام نموده و در آوریل 2018 مدیر بخش جستجوی گوگل به نام جان جیاناندریا مشغول به فعالیت در اپل شد. علاوه بر این، هرچند وقت یکبار شاهد انتشار آگهی های استخدام برای مهندسان جستجو هستیم. این استخدام ها توانایی های هوشمند مصنوعی و همچنین دستیار صوتی سیری را در سال های اخیر بهبود داده اند.

در صورتی که DOJ مانع از همکاری اپل و گوگل گردد، هردوی آن ها آسیب می بینند، با این حال گوگل ضربه سنگین تری را تجربه خواهد نمود. خسارت چندین میلیارد دلاری سازنده آیفون با افزایش فروش و همچنین توسعه موتور جستجوی مخصوص به خود احتمالا جبران خواهد داشت، اما گوگل ترافیک بسیار زیادی را از دست می دهد که جایگزینی آن تقریبا غیرممکن خواهد بود. وزارت دادگستری آمریکا مدعی شده بود که تقریبا نیمی از ترافیک گوگل از دستگاه های ساخت اپل عبور می نماید. در حال حاضر این دو کمپانی واکنشی نسبت به گزارش اخیر از خود نشان نداده اند.

منبع: جام جم آنلاین

به "اپل احتمالا در حال توسعه یک موتور جستجو برای رقابت مستقیم با گوگل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل احتمالا در حال توسعه یک موتور جستجو برای رقابت مستقیم با گوگل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید