آیا اینترنت 5G باعث رشد سرطان و ناباروری خواهد شد؟!

به گزارش وبلاگ املاکیا، اینترنت پرسرعت 5 G در حال بهره برداری در کشورمان است؛ فرکانس ایجاد شده در 5 G بین 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز است، این مقیاس برای 4 G حدود 6 گیگاهرتز بود! این امواج می تواند خطر ابتلا به سرطان، اختلال عصبی، آسیب های ژنتیکی و ناباروری را افزایش دهد!

آیا اینترنت 5G باعث رشد سرطان و ناباروری خواهد شد؟!

به گزارش تسنیم؛ چند سالی است که جهان تکنولوژی از نسل تازه اینترنت پرسرعت با عنوان 5G سخن می گوید و این نسل تازه اینترنت در کشور به بهره برداری رسیده است. در آینده ای نه چندان دور هم به صورت گسترده در کشور اجرایی خواهد شد.

اما هنوز هیچ اظهارنظر رسمی از جانب وزارت بهداشت و درمان پزشکی در رابطه با تأثیرات مخرب احتمالی این نسل تازه اینترنت بر سلامت جسمی عموم مردم ارائه نشده است؛ اگر قرار باشد تفکر پیوست سلامت در جایی بروز و ظهور داشته باشد، دقیقا همینجاست.

درباره تأثیر تکنولوژی 5G بر سلامت انسان، تا به امروز اظهارنظر های متفاوتی ارائه شده است؛ عده ای آن را مضر و عده ای دیگر آن را بی تأثیر بر سلامت انسان عنوان نموده اند، اما پیش از پرداخت به این موضوع بد نیست کمی درباره ماهیت این تکنولوژی بدانیم.

آنچه این تکنولوژی را از نسل گذشته خود متمایز می نماید در مرحله اول، سرعت انتقال دیتاست، اما در کنار این سرعتِ انتقال، ساز و کار عملیاتی 5G هم با نسل های قبلی خود متفاوت است.

نسل های قبلی اینترنت یعنی شبکه های اینترنت 4G و 3G اغلب دچار تداخل فرکانسی یا نویز می شدند، اما شبکه 5G از فرکانسی متفاوت از قبل استفاده شده که مانع این تداخل می گردد؛ از سوی دیگر، سیستم ساطع کردن امواج شبکه های قبلی به صورت 360 درجه بود، اما آنتن های 5G دارای جهت هستند و تأخیر در شبکه 5G با نسل های دیگر قابل مقایسه نیست و این شبکه اینترنتی نهایتاً با یک میلی ثانیه فاصله بین منبع تا هدف را طی می نماید در صورتی که در شبکه 4G زمان تأخیر در حدود 50 میلی ثانیه است.

اما باید این را در نظر داشت که این درصد از بهبودی ارتباطات در ازای چه تغییری در فرکانس ها ایجاد شده است؟!

فرکانس ایجاد شده در 5G بین 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز است، این مقیاس برای 4G حدود 6 گیگاهرتز بود که همین موضوع برای فعالان انسانی و زیست محیطی نگرانی هایی ایجاد می نماید! همین فرکانس های بالا قدرت طی مسافت بالا را از امواج 5G می گیرد و باعث می گردد برای توسعه زیرساخت این شبکه اینترنت به آنتن هایی به مراتب بیشتر از نسل های قبلی نیاز باشد؛ شاید لازم باشد برای هر 6 قطعه مسکونی یک آنتن نصب گردد!

همین نگرانی ها 230 دانشمند از 40 کشور جهان را بر آن داشت که بیانیه ای مشترک در خصوص تبعات انسانی و زیست محیطی گسترش انتشار امواج الکترومغناطیسی با توسعه نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) منتشر نمایند.

در این بیانیه آمده است که این امواج، خطر ابتلا به سرطان، اختلالات عصبی، آسیب های ژنتیکی و ناباروری را افزایش و با کاهش قدرت حافظه، سطح یادگیری انسان را کاهش می دهد همچنین شواهد در حال افزایشی نیز در خصوص تبعات امواج الکترومغناطیسی بر زیست طبیعی گیاهان و حیوانات وجود دارد.

در این بیانیه با استناد به نتایج اولیه تحقیقات برنامه ملی سم شناسی آمریکا (NTP)، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) و آژانس سرطان سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تصریح شده که افزون بر آسیب های فیزیکی مورد اشاره، قرار دریافت در مناطق تحت پوشش امواج الکترومغناطیسی موجب بروز مسائل روانی از جمله افسردگی می گردد.

گفتنی است سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FCC) که تا به امروز در رابطه با شبکه های اینترنت بی سیم اظهارنظری نداشته از شبکه 5G انتقاد نموده و میخواهد بعضی قوانین خود را در رابطه با این نسل از اینترنت تغییر دهد. برای میزان تأثیر امواج بر انسان، سنجه ای تحت عنوان SAR وجود دارد که در واقع بیان نمایندهٔ میزان انرژی الکترومغناطیسی جذب شده توسط بدن انسان از تلفن های همراه است و واحد آن وات بر کیلوگرم است که با وجود شبکه اینترنت جدید قرار است به استاندارد های SAR نگاه تازه ای بگردد.

اگر بخواهیم شفاف تر به این موضوع بپردازیم باید گفت امواج رادیویی ممکن است از هر منبعی ساطع گردد، وقتی این امواج مضر و آسیب زننده تلقی می شوند که امکان یونیزه کردن و شکستن پیوند های شیمیایی DNA را دارا بشوند، ادعا می گردد که امواج 5G غیر یونیزه بوده و توان آسیب به سلول را ندارد.

اما اثبات این ادعا هنوز کار دشواری است چرا که سازمان ملی سم شناسی آمریکا طی آزمایشی روی موش های نر با قرار دادن این حیوانات در معرض تابش های شبکه 2G و 3G اینترنت متوجه رشد تومور های سرطانی در بدن موش های نر حاضر در این آزمایش شد، اما این آزمایش روی بدن انسان صورت نگرفته و نتایج آن تعیین نیست.

پیش از بهره برداری کامل از این شبکه در سطح کشور ضروری است به اظهارنظر های رسمی وزارت بهداشت و درمان کشور اتکا کرد و باید این آزمایشات توسط دانشمندان کشور صورت پذیرد؛ تا به امروز یکی از معدود اظهارنظر هایی که در این رابطه و در کشور ارائه شده، مقاله ای تحت عنوان فرصت ها و تهدیدات تکنولوژی نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) نوشته سید محمد جواد مرتضوی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که در چکیده آن آمده:

در طول دو دهه اخیر، ما در حوزه اثرات مخرب و آسیب زای امواج الکترومغناطیسی (RF-EMF) بر سلامت مطالعه و تحقیق نموده و طی سال های اخیر بر روی آسیب های نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) که در بعضی از کشور ها استفاده می گردد، تمرکز کردیم.

علی رغم گسترده نبودن استفاده از این تکنولوژی، معرفی چنین تکنولوژی ارتباط جمعی نگرانی های بسیار جدی در خصوص پتانسیل آسیب زایی و خطرات این نسل از تلفن همراه در جهان ایجاد نموده است. از آنجائیکه نسل 5G مشابه نسل های 4G و 3G از امواج رادیوفرکانسی با فرکانس خیلی بالا بهره می گیرد، عمق نفوذ آن در بدن خیلی کم است.

با توجه به خطرات بالقوه این نسل از تکنولوژی، دو تئوری مختلف در خصوص آسیب های نسل 5G بر پوست انسان مثل افزایش نرخ سرطان پوست، سرطان پستان و افزایش سن پوست وجود دارد.

تئوری اول مجرا های عرق در بدن را به عنوان آنتن های مارپیچی در نظر می گیرد در حالیکه تئوری دوم بر روی تشکیل موج های ساکن بین نسوج سلولی تمرکز نموده است. از آنجائیکه این تئوری ها فقط زمانی معتبر هستند که طول موج امواج رادیویی در یک محدوده تعیینی قرار بگیرند، اثرات پیشنهاد شده نمی تواند به کل بازه فرکانسی مورد استفاده در نسل 5G تعمیم داده گردد.

بر اساس مطالعاتی که ما اخیراً در این حوزه انجام دادیم، یک تئوری جدید برای توصیف اثرات امواج 5G بر سلامت انسان ارائه دادیم. این تئوری بر اساس چگالی ذرات رادیکال های آزاد (ROS/cell) بنا شده است. مطابق تئوری ما، امواج رادیویی نسل 5G مشابه امواج یونساز با نرخ انتقال خطی انرژی (LET) بالا رفتار می نمایند که بیشترین نرخ انتقال انرژی در واحد طول را دارند.

با توجه به ویژگی های خاص امواج نسل 5G شامل عمق نفوذ کم و نرخ انتقال انرژی بسیار بالا در واحد طول، این امواج می توانند سطوح بالایی از رادیکال های آزاد در فاصله کوچک و چند میلی متری از پوست را ایجاد بنمایند. در نتیجه چگالی بسیار بالای رادیکال های آزاد می توانند باعث بروز سرطان های پوستی، افزایش سن پوست و بیماری های قرنیه شوند.

جدای از لزوم آنالیز دقیق آثار انسانی این پدیده ضروری است آثار تخریبی زیست محیطی آن هم آنالیز گردد چرا که آثار بر زیست حشرات دارد و حشرات در چرخه محیط زیست نقش موثری دارند.

منبع: فرارو

به "آیا اینترنت 5G باعث رشد سرطان و ناباروری خواهد شد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اینترنت 5G باعث رشد سرطان و ناباروری خواهد شد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید