از زباله گردی به ساخت وسایل مینیاتور رسید

به گزارش وبلاگ املاکیا، یک هنرمند صنایع دستی در مراکش که با بهره گیری از اشیاء مختلف، وسایل مینیاتوری و کوچک می سازد، می گوید، در دوران کودکی در سطل های زباله به دنبال تکه های اسباب بازی می گشته تا از ترکیب آن ها برای خودش اسباب بازی جدیدی بسازد.

از زباله گردی به ساخت وسایل مینیاتور رسید

به گزارش وبلاگ املاکیا، این جوان در گفت وگویی درباره سختی های دوران کودکی و ترک تحصیل به خاطر فقر و در ادامه نحوه آشنایی اش با این هنر و صنایع دستی توضیحاتی را ارائه کرد.

عز الدین الحسنی، هنرمندی 35 ساله و اهل شهر سلا در نزدیکی رباط پایتخت مراکش است. او بدون اینکه به موسسه ای آموزشی رفته باشد، با بهره گیری از خلاقیتش، وسایل کوچک و مینیاتوری ساخت.

عز الدین الحسنی به الجزیره می گوید که در دوران کودکی مجبور شده ترک تحصیل و کار کند. او در آن موقع شن و آجر را در ازای دریافت مبلغی ناچیز جا به جا می نموده و قبل از روی آورن به صنعت لباس، کارش همین بوده است.

او ادامه می دهد، بچه ها را می دیدم که چگونه بازی و شادی می نمایند اما من مجبور بودم کودکی را رها نموده و مانند بزرگسالان کار کنم؛ انگار که کودکی ام را به تعویق می انداختم تا در زمانی مناسب تر به آن بپردازم!

این هنرمند مراکشی به گفته خودش در کودکی در سطل های زباله دنبال اسباب بازی می گشته تا با ترکیب تکه های اسباب بازی های دورریخته شده، اسباب بازی جدید برای خود بسازد؛ وقتی هم اتفاقی اسباب بازی سالمی پیدا می نموده، به خوبی حفظش می نموده است.

عز الدین در کودکی یک دوربین اسباب بازی پیدا کرد و روی زمین دراز کشید تا با دوربینش از ماشین اسباب بازی که آن را هم پیدا نموده بود، عکاسی کند؛ حالا اما او با یک دوربین واقعی از آثار هنری خود عکس می گیرد.

وقتی توانست یک گوشی موبایل بخرد، آغاز به عکاسی از اطرافش از زوایای مختلف کرد و مدتی بعد که یک دوربین عکاسی خرید جزییات عکس هایش را با استفاده از وسایل کوچک شبیه سازی کرد.

او می گوید ناتوانی در تهیه مواد اولیه برای فراوری آثار هنری، باعث شد تا به ساخت آثاری در قالب بسیار کوچک روی بیاورد. او همچنین اضافه می نماید که در ابتدا هیچ آشنایی با این هنر نداشته و به وسیله اینترنت با آن آشنا شده است. عز الدین حسنی اینترنت را بعد از زندگی، دومین معلم خود می داند.

او اَشکالی کوچک و بسیار شبیه به واقعیت می سازد. همه چیز در کارگاه او قابل استفاده است؛ رنگ های خوراکی، خورده چوب های نجاری، اسفنج های رنگی، آلمینیوم و هر چیز دیگری می تواند در آثار او استفاده گردد؛ حتی یک رنده کوچک سیر در آشپرخانه می تواند برای رنده کردن پلاستیک در کارگاه او مورد استفاده قرار گیرد.

این جوان مراکشی به وسیله اینستاگرام با طرفدارهای آثارش ارتباط دارد و عکس کارهایش را در آنجا به اشتراک می گذارد.

ساخت وسایل مینیاتوری، یک هنر دستی با جزییات فراوان است. این تبحر که احتیاج به دقت بسیار دارد، واقعیت یا ترکیبی از واقعیت و خیال را در ابعادی بسیار کوچک به طوری که در کف دست جای می گیرد، شبیه سازی می نماید. نوعی از این هنر در معماری و در ساخت ماکت های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از زباله گردی به ساخت وسایل مینیاتور رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زباله گردی به ساخت وسایل مینیاتور رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید