مجازات برداشت بانکی پول متعلق به دیگری

به گزارش وبلاگ املاکیا، از لحظه ای که شخص متوجه می گردد پولی که به حسابش واریز شده متعلق به او نبوده است، باید مبلغ را مسترد کند.

مجازات برداشت بانکی پول متعلق به دیگری

اگر چنانچه به طور اشتباه به حساب بانکی کسی، مبلغی واریز گردد و صاحب حساب با اطلاع از اینکه مبلغ مذکور مال خودش نیست، از آن استفاده کند و به صاحب آن برنگرداند، آیا عمل مجرمانه ای مرتکب شده است؟

مصالحه ساده ترین و بهترین راه برای پس دریافت پولی است که به اشتباه کارت به کارت شده است. مراجعه به بانک و درخواست اطلاعات تماس فردی که مبلغ مذکور به حسابش واریز شده است. در این شرایط معمولا شعبه بانک برای ارائه اطلاعات تماس با شما همکاری می نماید. اما اگر بانک به دلیل حفظ حریم خصوصی مشتریان حاضر به انجام این کار نشد می توانید از کارکنان بانک بخواهید خودشان با فرد گیرنده، تماس گرفته و از او بخواهند پول را مسترد کند اما اگر شخص دریافت کننده پول از استرداد مبلغ خودداری کرد تکلیف چیست؟ در ادامه با وبلاگ املاکیا در مورد پیگیری پول کارت به کارت شده و واریز اشتباهی مبالغی به حساب دیگران همراه باشید.

پیگیری پول کارت به کارت شده

همواره مصالحه کردن بین دو طرف یک دعوای حقوقی بهتر از پیگیری قضایی و درگیری های بعد از آن است. اما اگر مصالحه جواب نداد قطعا پیگیری قضایی گزینه ای منطقی به نظر می رسد.

در این مورد خاص موادی از قانون به رد اقتصادی که بدون استحقاق گرفته شده است، اشاره دارد. ماده 301 قانون مدنی تصریح می نماید: ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻋﻤﺪاً ﯾﺎ اﺷﺘﺒﺎﻫﺎً ﭼﯿﺰی را ﮐﻪ ﻣﺴﺘﺤﻖ ﻧﺒﻮده اﺳﺖ، درﯾﺎﻓﺖ ﮐﻨﺪ، ﻣﻠﺰم اﺳﺖ ﮐﻪ آن را ﺑﻪ ﻣﺎﻟﮏ ﺗﺴﻠﯿﻢ کند. همچنین در جای دیگر عنوان می نماید: کسی اقتصادی را بدون آن که حقش باشد، دریافت نموده است ضامن مال و منافع آن است، اعم از اینکه به عدم استحقاق خود مطلع یا بی اطلاع باشد. بنابر موارد گفته شده، شخص مال باخته می تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه، با استناد به فیش های واریزی، نسبت به استرداد وجه خود اقدام کند. تا زمانی که این فرآیند طی گردد اگر شخص دریافت کننده به برداشت وجه از حساب خود اقدام یا بخشی از مبلغ را خرج کند، احتمالا به خیانت در امانت متهم می گردد که تصمیم در این مورد به عهده قاضی است. البته توجه داشته باشید که اگر شما مبلغی را به اشتباه برای کسی کارت به کارت نموده و برای پس دریافت آن به مراجع قضایی مراجعه نموده اید، اثبات وقوع اشتباه و عدم دین به آن شخص، بر عهده شما است.

واریز ناشناس پول به حساب

در این مورد دو فرض وجود دارد :

در فرض نخست شخصی که مبلغ را دریافت نموده است متوجه نشده و شخص واریزکننده نیز پیگیر ماجرا نگردد، در این حالت اتفاقی نخواهد افتاد ولی در فرض دوم، اگر از شخصی که اقتصادی را دریافت نموده است، آن مال مطالبه گردد و او آن مبلغ را پس ندهد، احتمالا تحت عنوان خیانت در امانت مطرح می گردد. هر چند نمی توان با قاطعیت در این باره سخن گفت.

امروزه سیستم بانکی به این صورت است که به طور اتوماتیک اگر مبلغی به صورت اشتباهی به حساب شخصی واریز گردد، برگردانده می گردد و عملا نیازی به درخواست شخص واریزکننده نیست. در هر حال از لحظه ای که شخص متوجه می گردد پولی که به حسابش واریز شده متعلق به او نبوده، باید مبلغ را مسترد کند. بعضی مواقع رخ می دهد که وی مبلغ مذکور را خرج نموده و نمی تواند آن را بازگرداند. در این صورت احتمال طرح عنوان کیفری برای این شخص وجود دارد و به نظر می رسد تحت عنوان خیانت در امانت مطرح می گردد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه استرداد پول در صورت واریز اشتباهی واریز اشتباه پول و طریقه پیگیری را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "مجازات برداشت بانکی پول متعلق به دیگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات برداشت بانکی پول متعلق به دیگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید