خبرنگاران خراسان شمالی با کمبود متخصص عفونی روبرو است

به گزارش وبلاگ املاکیا، بجنورد- خبرنگاران - سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: این استان برای درمان بیماران کرومایی با کمبود متخصص عفونی در شهرستان های مختلف روبرو است.

خبرنگاران خراسان شمالی با کمبود متخصص عفونی روبرو است

دکتر سیداحمد هاشمی آدینه شب در گفت و گو با شبکه استانی سیمای خراسان شمالی به آنالیز علل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در چند روز گذشته پرداخت و گفت: این افزایش به واسطه نمونه گیری از بیماران سرپایی و خانواده مبتلایان در چند روز گذشته اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه هم اینک بیش از 300 نمونه پشت نوبت جواب تست هستند، گفت: آزمایشگاه تشخیص کرونای استان قادر به پاسخگویی بیش از 100 نمونه در روز نیست بنابراین پاسخ نمونه گیری ها با تاخیر اعلام می گردد.

هاشمی یادآور شد: متاسفانه بعضی افراد خیال نموده اند که همه گیری کرونا در استان تمام شده و می توانند به زندگی عادی خود برگردند و حال آنکه کرونا با ما زندگی می نماید و اگر آنرا دست کم بگیریم به سراغ همه ما خواهد آمد.

وی بیشترین موارد فوتی بیماران کرونایی استان را مربوط به فروردین سال جاری دانست که در 2 روز مجموعا 15 نفر فوت کردند و اضافه کرد: همچنین از ابتدای پیدایش این ویروس کرونا، بیشترین شمار بیماران بستری شده در بیمارستان های استان به 170 نفر رسیده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به افزایش آمار ابتلای استان به کووید 19 در 2 هفته اخیر، گفت: بر اساس نمونه گیری ها و جواب آزمایش ها، شرایط شیوع بیماری در استان ما همچنان بالا است.

کمبود متخصص عفونی در استان

دکتر هاشمی یکی از محدودیت های خراسان شمالی در بخش نمونه گیری و شناسایی بیماران کرونایی را کمبود متخصص عفونی دانست و اعلام کرد: این مشکل در شهرستان های استان بیشتر است و اگر هم متخصصان مرکز استان را به شهرستانها اعزام کنیم در مرکز دچار مشکل خواهیم شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اضافه کرد: با این وجود، به مدت 2 روز متخصصان مرکز را برای آنالیز شرایط بیماران به شهرستان مرزی رازوجرگلان اعزام خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا داروی قطعی ندارد و اعزام متخصص عفونی به جایی که بیمارستان ندارد، چندان توجیه ندارد، گفت: هم اینک در بخش دارو و تجهیزات تشخیصی کرونا در استان مسئله ای نداریم ولی برای بستری بیماران در شهرستان های فاقد بیمارستان، از جمله راز و جرگلان دچار مشکل هستیم.

وی خراسان شمالی را در زمره 18 استان کشور دانست که اقدام به راه اندازی آزمایشگاه فوق تخصصی تشخیص کرونا نموده اند و گفت: هم اکنون یک دستگاه ویژه در استان داریم که ظرفیت آزمایش آن در شبانه روز بیش از 100 تست نیست.

وی با بیان اینکه کمبود کیت در استان نداریم، یادآور شد: فرایند انجام آزمایش کووید 19 زمان بر است و برای ثبت یک نمونه حداقل 17 ساعت زمان ضروری است.

هاشمی گفت: در حال حاضر امکان استقرار این دستگاه ویژه را در شهرستان ها به دلیل نبود نیروی تخصصی نداریم و با محدودیت در سطح استان روبرو هستیم ولی با کوشش های اجرا شده یک دستگاه در شهرستان اسفراین هم راه اندازی شده و در هفته آینده یک دستگاه دیگر نیز به ظرفیت آزمایشگاهی مرکز استان اضافه می گردد که می توان آزمایش های بیشتری را انجام داد.

وی اضافه کرد: با این وجود تا به امروز محدودیتی برای پذیرش نمونه های دیگر شهرستان ها در مرکز استان نداشته ایم.

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی در 2 هفته اخیر نگرانی هایی را برانگیخته است.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، اگر چه یکی از دلایل این جهش ابتلا را افزایش نمونه گیری از سرپایی ها عنوان می نمایند اما بی اعتنایی شهروندان به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی، به خصوص در میان فعالان صنفی را از دیگر علل افزایش آمار مبتلایان می دانند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران خراسان شمالی با کمبود متخصص عفونی روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خراسان شمالی با کمبود متخصص عفونی روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید