کشف سیاره فراخورشیدی

به گزارش وبلاگ املاکیا، سیاره جدید به وسیله ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران (TESS) کشف شده است. این تلسکوپ فضایی که محصول ناسا است در سال 2018 به فضا پرتاب شد و وظیفه دارد به جستجوی سیاره های فراخورشیدی بپردازد.

کشف سیاره فراخورشیدی

دانشمندان ناسا یک سیاره فراخورشیدی جدید را کشف کرده اند که حدود 40 برابر کره زمین حجم دارد. این سیاره که TOI-849b نام گرفته است حجمی دو تا سه برابر سیاره نپتون دارد و به دور ستاره ای واقع در 730 سال نوری از کره زمین می چرخد. دمای سطح این سیاره به 1500 درجه سانتی گراد می رسد.

سیاره TOI-849b چنان به ستاره خود نزدیک است که هر سال آن 18 ساعت طول می کشد. به این معنی که در هر 18 ساعت زمینی می تواند یک دور کامل دور ستاره خود بزند، این در حالی است که این میزان برای کره زمین 365 روز به درازا می کشد.

سیاره جدید به وسیله ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران (TESS) کشف شده است. این تلسکوپ فضایی که محصول ناسا است در سال 2018 به فضا پرتاب شد و وظیفه دارد به جستجوی سیاره های فراخورشیدی بپردازد.

دیوید آرمسترانگ، محققی که تیم رصد را هدایت کرده است، می گوید: کشف این سیاره نشان می دهد که نحوه شکل گیری و تحول این سیاره متفاوت با آن چیزی است که تا کنون در منظومه شمسی دیده ایم. چیزی است که می تواند ما را به شناخت بیشتر از نحوه شکل گیری سیاره ها رهنمون کند.

در حالی که دانشمندان انتظار داشتند با سیاره ای گازی نظیر مشتری روبرو باشند، با این حال شواهد نشان می دهد که این سیاره از سنگ و خاک تشکیل شده است.

کریستوف مورداسینی، از محققان این پروژه، می گوید: انتظارمان این بود که سیاره ای در این حجم از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده باشد. ماهواره TESS تا کنون 50 سیاره فراخورشیدی را یافته است و انتظار می رود بتواند تا 2 هزار سیاره دیگر را نیز شناسایی کند.

نتایج یافته های جدید دانشمندان روز چهارشنبه در نشریه معتبر نیچر به چاپ رسیده است.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید

به "کشف سیاره فراخورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره فراخورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید