کرونای طولانی؛ چرا علائم ِ بعضی ها بهبود پیدا نمی کنند؟

به گزارش وبلاگ املاکیا، مسائل سلامت روان از جمله افسردگی، اضطراب و مِه آلودگی فکر هم گزارش شده است. این ها تاثیر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی افراد می گذارند. جید گری-کریستی، یکی از مبتلایان به کرونای طولانی می گوید: چنین خستگی ای را قبلا تجربه نکرده بودم.

کرونای طولانی؛ چرا علائم ِ بعضی ها بهبود پیدا نمی کنند؟

کرونا برای بسیاری، یک بیماری خفیف و کوتاه است، ولی برخی ها ماه ها با علائمی از جمله خستگی مفرط و درد مداوم و تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنند. این نوع بیماری که به کرونای طولانی معروف است، تاثیر ناتوان کننده ای بر زندگی کسانی می گذارد که پس از بهبود، از خستگی شدید حتی با یک پیاده روی کوتاه شکایت می کنند.

تا به حال در این همه گیری تلاش ها معطوف به زنده نگاه داشتن مبتلایان بوده، ولی اکنون اطلاعات روزافزونی در دست است که برخی با عوارض طولانی کرونا دست به گریبان می شوند. اما حتی پاسخ برخی سوال های اولیه هم روشن نیست؛ اینکه چرا برخی دچار کرونای طولانی می شوند و آیا همه کاملا بهبود می یابند؟

کرونای طولانی چیست؟

این نوع بیماری تعریف پزشکی یا فهرست علائم شایع ندارد و دو فرد مبتلا به کرونای طولانی ممکن است تجربه های متفاوتی داشته باشند. با این حال شایع ترین ویژگی آن خستگی ناتوان کننده است.

علائم دیگر شامل تنگی نفس، سرفه ای که خوب نمی گردد، درد مفاصل، درد عضلات، مسائل شنوایی و بینایی، سردرد، از بین رفتن حس بویایی و چشایی و همچنین آسیب به قلب، ریه، کلیه و روده هستند.

مسائل سلامت روان از جمله افسردگی، اضطراب و مِه آلودگی فکر هم گزارش شده است. این ها تاثیر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی افراد می گذارند. جید گری-کریستی، یکی از مبتلایان به کرونای طولانی می گوید: چنین خستگی ای را قبلا تجربه نکرده بودم.

کرونای طولانی فقط مربوط به کسانی نیست که در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند و پس از ترخیص باید مدتی در خانه استراحت کنند.

حتی مبتلایان به عفونت نسبتا خفیف هم ممکن است با مسائل طولانی و شدید روبرو شوند. پروفسور دیوید استرین در درمانگاه سندرم خستگی مفرط و مزمن در دانشگاه اکستر اکنون با مبتلایان به کرونای طولانی روبروست. او به بی بی سی گفت: ما هیچ شکی در وجود کرونای طولانی نداریم.

شمار مبتلایان به کرونای طولانی چقدر است؟

در بزرگترین بیمارستان رُم پایتخت ایتالیا، روی 143 نفر تحقیق و نتایجش در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.

پژوهشگران این بیماران را پس از ترخیص از بیمارستان پیگیری کردند و دیدند حدود دو ماه بعد 87 درصد آن ها حداقل یک علامت و بیش از نیمی از آن ها خستگی شدید داشتند. البته چنین تحقیقاتی فقط بر اقلیتی تمرکز می کنند که نیاز به مراقبت بیمارستانی پیدا کرده اند.

اپلیکیشن ردیاب علائم کرونا که حدود چهار میلیون نفر در بریتانیا از آن استفاده می کنند، نشان می دهد بعد از سی روز، 12 درصد هنوز علامت داشته اند. طبق آخرین اطلاعات که هنوز منتشر نشده، دو درصد مبتلایان تا 90 روز بعد علائم کرونای طولانی را داشته اند.

علائم کرونای طولانی

آیا فقط کرونای شدید باعث کرونای طولانی می گردد؟

اینطور به نظر نمی رسد. طبق تحقیقی که در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند اجرا شده، نیمی از مبتلایان به کرونا بین یک تا ده هفته بعد دچار خستگی شدید بودند و یک سوم شان هم توان جسمی بازگشت به سر کار را نداشتند.

مسئله اساسی این است که پزشکان هیچ ارتباطی بین شدت کرونا و خستگی شدید پس از بهبود پیدا نکرده اند. با این حال، خستگی مفرط یکی از علائم کرونای طولانی است.

پروفسور کریس برایتلینگ استاد دانشگاه لستر و سربازرس علمی پروژه ای که مبتلایان به کرونا را پس از بهبود دنبال می کند عقیده دارد افرادی که به عفونت ریه مبتلا شده اند، به دلیل آسیب به ریه ها، ممکن است مسائل بیشتری پیدا کنند.

سی تی اسکن ریه فرد مبتلا به کرونا که نقاط عفونی در آن دیده می شوند

این ویروس چگونه باعث کرونای طولانی می گردد؟

در این باره نظر فراوان است، ولی پاسخ قطعی وجود ندارد. ممکن است ویروس کرونا از بیشتر قسمت های بدن پاک گردد، ولی در برخی گوشه ها باقی بماند. پروفسور تیم اسپکتر از کینگز کالج لندن می گوید: در اسهال طولانی مدت، ویروس را در روده پیدا می کنید و اگر حس بویایی از دست رفته باشد، ویروس باید در رشته های اعصاب مانده باشد. همین شاید دلیل این مسائل باشد.

ویروس کرونا می تواند مستقیما انواع زیادی از سلول ها را آلوده کند و باعث واکنش ایمنی بیش از حد و آسیب به تمام بدن گردد. یک نظر این است که بعد از ابتلا به کرونا، سیستم ایمنی به حالت طبیعی برنمی گردد و این باعث ناسلامتی می گردد. این عفونت ممکن است عملکرد اعضای بدن را هم تغییر دهد و اگر به ریه آسیب زده باشد بیشتر مشهود است.

بعد از بهبود از سارس و مرس نیز که هر دو نوعی ویروس کرونا هستند مسائل درازمدت دیده می شوند. بیماری کرونا می تواند سوخت وساز (متابولیسم) را هم تغییر دهد؛ در مواردی کرونا باعث دیابت شده که تنظیم قند خون این افراد سخت بوده یا بیماری سارس حداقل تا 12 سال بعد منجر به تغییر سوخت وساز چربی شده است.

نشانه هایی هم از تغییرات مغزی دیده شده که هنوز در دست بررسی هستند. کرونا بر خون هم تاثیر عجیبی می گذارد؛ انعقاد غیرعادی و آسیب به شبکه مویرگی.

پروفسور استرین به بی بی سی گفت: نظریه ایی که من رویش کار می کنم، پیری زودرس مویرگ هایی است که اکسیژن و مواد مغذی را به بافت ها می رسانند. او متذکر شد که تا وقتی نفهمیم چه چیز باعث کرونای طولانی می گردد، انتخاب درمان سخت است.

آیا عوارض طولانی مدت عفونت ویروسی پدیده ای غیرعادی است؟

تداوم خستگی یا سرفه بعد از بهبود از عفونت ویروسی هم شایع است هم بسیار مستند. تقریبا همه ما مبتلا به عفونت هایی شده ایم که مدت زیادی طول کشیده حالمان کاملا خوب گردد.

ده درصد کسانی که به مونونوکلئوز عفونی (نوعی عفونت ویروسی) مبتلا شده اند، دچار خستگی مفرط می شوند که ماه ها طول می کشد. این هم مطرح شده که بخصوص بعد از همه گیری جهانی سال 1918، آنفلوآنزا ممکن است به عارضه ای طولانی مدت شبیه پارکینسون ربط داشته باشد.

پروفسور برایتلینگ می گوید: به نظر می رسد در کرونا علائم وسیعتر و تعداد مبتلایان خیلی بیشتر باشد. او بر به نظر می رسد تاکید می کند، چون تا وقتی تصویری واقعی از تعداد افراد آلوده نداشته باشیم، نمی توانیم بفهمیم این علائم چقدر شایعند:

به نظر می رسد این ویروس با شیوه منحصر به فردش در حمله به میزبان و سپس تغییر دادن عملکرد سلول های بدن از راه های مختلف، از ویروس های دیگرهم عفونت شدیدتری ایجاد می کند هم علائمی ماندگارتر.

آیا همه کاملا بهبود پیدا می کنند؟

به مرور زمان به نظر می رسد شمار کسانی که دچار کرونای طولانی می شوند رو به کاهش است. با این حال این ویروس حوالی دی ماه پارسال ظاهر و تقریبا از ابتدای امسال (شمسی) جهانگیر شده و از این رو اطلاعات دراز مدت از آن نداریم.

پرفسور برایتلینگ گفت: ما خودمان درخواست کرده ایم که برای این تحقیق، مبتلایان را 25 سال دنبال کنیم، من حتما امیدوارم که افراد کمی با مسائلی طولانی تر از یک سال روبرو شوند، ولی ممکن است اشتباه کنم.

این نگرانی هم هست حتی کسانی که الان به نظر می رسد بهبود یافته اند، در معرض عوارض مادام العمر باشند. افرادی که به سندرم خستگی مفرط و مزمن مبتلا شده اند، بیشتر احتمال دارد دوباره دچارش شوند و این نگرانی هم هست که ابتلاهای بعدی به ویروس کرونا باعث عودش شوند.

پروفسور استرین گفت: اگر کرونای طولانی همین فرایند را دنبال کند، من انتظار دارم بهبودی تا حدی حاصل گردد، ولی اگر فقط یک ابتلای دیگر به کرونا برای ایجاد این عوارض کافی باشد، می تواند هر زمستان اتفاق بیفتد.

هنوز هم احتمال دارد مسائل بیشتری در آینده بوجود بیایند. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده التهاب گسترده ناشی از ویروس کرونا می تواند باعث بروز مسائل قلبی در سن بسیار پایین تر گردد.

اگر فکر می کنم کرونای طولانی دارم، چه باید بکنم؟

نظام بهداشت و درمان ملی بریتانیا در برنامه بهبود از کرونای خود، بخصوص به افرادی که به درمان بیمارستانی نیاز پیدا کرده اند چهار توصیه می کند:

- سرِ صبر کارهایتان را بکنید، به خودتان فشار نیاورید و حتما زیاد استراحت کنید

- کار های روزانه خود را طوری برنامه ریزی کنید که کار های خسته کننده در طول هفته پخش شوند

- الویت بندی کنید، فکر کنید ببینید کدام کار ها را فعلا می توانید به تعویق بیندازید

- توصیه شده اگر سرعت بهبود مطابق انتظارتان نیست با پزشک مشورت کنید.

منبع: فرادید

به "کرونای طولانی؛ چرا علائم ِ بعضی ها بهبود پیدا نمی کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونای طولانی؛ چرا علائم ِ بعضی ها بهبود پیدا نمی کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید