ویروس کرونا به عینک، هندزفری و ساعت می چسبد، لزوم ضدعفونی

به گزارش وبلاگ املاکیا به نقل از مؤسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران، یکی از سوالاتی که از زمان شیوع کروناویروس مطرح است این است که آیا ممکن است ویروس کرونا به عینک آفتابی، هندزفری، ساعت مچی و دیگر وسایل مورد استفاده روزمره بچسبد و منجر به ابتلاء گردد؟ چطور آنها را ضدعفونی کنیم تا صدمه نبینند؟

ویروس کرونا به عینک، هندزفری و ساعت می چسبد، لزوم ضدعفونی

از آنجا که علاوه بر راه تنفسی، ویروس کرونا به وسیله مخاط بینی، چشم و دهان و یا لمس سطوح آلوده و سپس تماس دست با بینی، چشم یا دهان منتقل می گردد، رعایت بهداشت فردی و عمومی بسیار توصیه شده است.

وسایلی مانند عینک، ساعت و غیره که هر روز ممکن است آنها را به همراه داشته باشیم جزو لوازمی هستند که ما روزانه بارها و بارها از آن ها استفاده می کنیم.

بنابراین اگر این لوازم توسط یک فرد مبتلا لمس شده باشند و یا روی یک سطح آلوده قرار بگیرند با توجه به اینکه ویروس می تواند حتی تا چند روز بر روی سطوح فعال بماند، امکان انتقال ویروس به سطح این لوازم وجود دارد و اگر بعد از لمس این وسایل، دست به دهان و یا بینی زده گردد احتمال ابتلاء به این ویروس وجود دارد.

از مهمترین نکاتی که برای وسایل شخصی باید رعایت گردد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

عینک خود را در خارج خانه از روی چشم خود بر ندارید و ساعت مچی را از مچ دست خارج نسازید.

چنانچه حلقه یا انگشتر در دست دارید در هر بار شستن دست با دقت انگشتر را نیز با آب و صابون شستشو دهید.

دسته کلید را صرفاً هنگام احتیاج (زمان رسیدن به درب ورودی منزل یا محل کار) از جیب و کیف خود بیرون بیاورید.

هر بار بعد از بازگشت به منزل در ابتدا دست های خود را شستشو دهید و وسایل شخصی مانند عینک، انگشتر، و دسته کلید را با آب و صابون بشویید و وسایلی مانند گوشی موبایل، ساعت و کیف را با پنبه آغشته شده به مواد ضدعفونی کننده مانند الکل تمیز کنید.

در صورتی که این وسایل را همراه خود از منزل خارج می کنید، تا حد امکان بر روی زمین و یا سطوحی که به نظرتان در معرض لمس عمومی است قرار ندهید.

زیاد به هندزفری تان دست نزنید. مخصوصاً اگر از تمیز بودن دست هایتان اطمینان ندارید. همواره یک پد الکلی همراه داشته باشید که در صورت احتیاج بتوانید هندزفری را به صورت فوری ضدعفونی کنید.

باید توجه داشته باشید که بعد از ضدعفونی کردن وسایل، دست های خود را حتماً با آب و صابون بشوئید.

از آنجایی که یکی از راه های انتقال ویروس کرونا سطوح آلوده است و امکان تماس این وسایل با سطوح آلوده وجود دارد باید مانند سایر موارد، این وسایل نیز ضدعفونی شوند و در صورت امکان شستشو باید با آب و صابون و در غیر این صورت با دستمال آغشته به مواد ضدعفونی کننده همچون الکل پاک شوند.

دقت گردد که قبل و بعد از ضدعفونی کردن این وسایل دست ها شسته شده و در صورت احتمال آلودگی دست ها، از تماس با بینی، چشم و دهان خودداری گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ویروس کرونا به عینک، هندزفری و ساعت می چسبد، لزوم ضدعفونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا به عینک، هندزفری و ساعت می چسبد، لزوم ضدعفونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید