هرکول هم نمی تواند قاچاق را به صفر برساند

به گزارش وبلاگ املاکیا، به گزارش تجارت نیوز، یکی از الزامات در پسا جهش فراوری، جهش در صادرات کالا است چرا که با حداکثرسازی فعالیت ها، کالاهای فراوریی یا مواد حاصل شده باید صادر گردد. بنابراین تسهیل تجارت یکی از محورهای مهم در این زمینه به شمار می رود. مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران و معاون وزیر اقتصاد در مصاحبه ای تفصیلی با خبرگزاری فارس برنامه های این بخش را برای سال 99 تشریح کرد که بخش هایی از این مصاحبه را در ادامه می خوانید.

هرکول هم نمی تواند قاچاق را به صفر برساند

او درباره برنامه گمرک برای سال جهش فراوری گفت: سال جاری به نام جهش فراوری نام گذاری شد و برنامه های متنوعی برای تحقق آن داریم دو کار را به صورت موازی انجام خواهیم داد. تسهیل و روانسازی تجارت و نیز تامین مالی شرکت های فراوریی و بنگاه های مالی برای واردات مواد اولیه در دستور کار است.

میراشرفی درباره اسکن کالاها به وسیله دستگاه ایکس ری و کنترل های نامحسوس بیان نمود: در جهان همین الان تست ویروس کرونا برای کسانی انجام می گردد که در شرایط حاد قرار دارند اگر قرار باشد همه چیز کنترل گردد سنگ روی سنگ بند نمی گردد. مثل اینکه 80 میلیون نفر را وزارت بهداشت بخواهد تست کرونا بگیرد.

او اضافه نمود: اتفاقا دستگاه ایکس ری می آید که جهت سبز را اسکن کند. جهت قرمز که اکنون کنترل نظارت می گردد. به جای اینکه کارگر کالای وارداتی و صادراتی را آنالیز، نظارت، تخلیه و بارگیری کند با دستگاه اسکن می گردد .به این کنترل غیر ملموس و غیر مزاحم الکترونیکی سریع می گویند. بدون کاهش سرعت کار، دقت افزایش می یابد. جهت قرمز بازرسی فیزیکی دارد. خرید ایکس ری جدید هم برای کنترل جهت قرمز و سبز است.

رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به این سوال که می توانید قول بدهید و تضمین کنید که قاچاق و تخلف از رویه های گمرکی رخ ندهد؟ گفت: هرکول هم که بیاید نمی تواند تضمین دهد. نه ما بلکه جهان هم نمی تواند چنین تضمینی بدهد. اما مجال را از افراد و موسساتی که شرایط را برای تخلف مساعد و مستعد دیده اند، می گیریم. والا هیچ کس و نه بنده نمی توانیم تضمین دهیم. جهان به سمتی می رود که هزینه تخلف را بالا ببرد ما نیز در این جهت قرار داریم. تخلف هیچ موقع به صفر نمی رسد اما به سمت صفر شدن حرکت می نماید.

منبع: تجارت نیوز

به "هرکول هم نمی تواند قاچاق را به صفر برساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرکول هم نمی تواند قاچاق را به صفر برساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید