خبرنگاران کاوازاکی ویروس جهش یافته کرونا در بچه ها نیست

به گزارش وبلاگ املاکیا، تهران - خبرنگاران - شبکه های اجتماعی در روزهای اخیر مطالبی در خصوص شیوع نوع جدید ویروس کرونا در بچه ها منتشر کردند، در این پیغام ها به غلط بیان شده که بیماری کاوازاکی، ویروس جهش یافته کرونا در بچه ها است اما متخصصان این مطلب را رد و اعلام کردند که این مطلب، پایه و اساس علمی نداشته و مورد تایید مجامع علمی نیست.

خبرنگاران کاوازاکی ویروس جهش یافته کرونا در بچه ها نیست

پخش پیغام هایی نادرست در شبکه های اجتماعی مبنی بر ارتباط بین ویروس کرونا و سندروم کاوازاکی، ضمن طرح سوالات بسیار زیادی از سوی مردم، سبب ایجاد نگرانی هایی در خانواده ها هم شده که به نظر متخصصان این نگرانی بی مورد است.

بیماری کاوازاکی بیش از 50 سال پیش توسط یک متخصص بچه ها ژاپنی شناسایی و به نام همین متخصص مشهور شده است، 80 تا 90 درصد موارد این بیماری در بچه ها کمتر از پنج سال مشاهده می گردد و تب، ضایعات پوستی، قرمزی چشم، قرمزی گلو و دهان، تورم دست و پا و عظیم شدن غدد لنفاوی از جمله علایم این بیماری است.

معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مورد به خبرنگار وبلاگ املاکیا گفت: مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی در خصوص اینکه بیماری کاوازکی، نوعی جدید از ویروس کرونا است، تصوری اشتباه و غلط بوده و تا به امروز هیچ گزارش علمی در این خصوص منتشر نشده است.

دکتر نیما رضایی ادامه داد: تا به امروز بچه ها زیادی در جهان مبتلا به کرونا شدند اما آنان دچار بیماری کاوازاکی نشدند و در مقابل بچه های به انواع عفونت های مختلف ویروسی و باکتری دچار شده و به سمت ابتلا به کاوازاکی رفتند.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا باعث بیماری کاوازاکی می گردد تصوری اشتباه است، اضافه نمود: تا به امروز مطالبی علمی در خصوص اینکه کرونا عامل کاوازاکی است، گزارش نشده است.

رضایی گفت: معمولا یک عامل عفونی اعم از ویروس و باکتری بچه ها را دچار این بیماری می نماید اما ریسک همراهی کرونا با کاوازاکی بیشتر از سایر عفونت های ویروسی نیست.

وی با اشاره به اینکه اخیرا گزارشی منتشر شده که تعدادی از بچه ها انگلیسی به دنبال ابتلا به کرونا دچار بیماری کاوازاکی شدند، گفت: فراوانی کرونا در بچه ها بسیار کمتر از عظیمسالان است و هنوز ثابت نشده که احتمال ابتلا به کاوازاکی به دنبال ویروس کرونا، بیشتر از ویروس آنفلوآنزا باشد.

کاوازاکی قابل درمان است

معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری کاوازاکی قابل تشخیص و درمان است و خیلی نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

رضایی با اشاره به اینکه کاوازاکی بیماری جدیدی نیست و از این بابت خانواده ها نباید احساس نگرانی و خطر نمایند، اضافه نمود: یکی از عواملی که سبب بیماری کاوازاکی می شوند، عفونت های ویروسی است اما اینکه کرونا سبب ابتلا به بیماری کاوازاکی می گردد، تصوری اشتباه است.

معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کاوازاکی شایع ترین التهاب عروق عمومی در بچه ها است اما بیماری شایعی در بین بچه ها محسوب نمی گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کاوازاکی ویروس جهش یافته کرونا در بچه ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاوازاکی ویروس جهش یافته کرونا در بچه ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید