خبرنگاران بختگان تراز آبگیری دریاچه های ایران را شکست

به گزارش وبلاگ املاکیا، شیراز - خبرنگاران- مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: پایش ماهواره ای تغییرات آبگیری سطح دریاچه ها و تالاب ها در اردیبهشت امسال نشان می دهد تالاب بختگان با 894 درصد افزایش سطح آبگیری نسبت به سال گذشته تراز آبگیری در بین دریاچه های ایران را شکسته است.

خبرنگاران بختگان تراز آبگیری دریاچه های ایران را شکست

حمید ظهرابی روز یک شنبه با بیان اینکه بختگان در سال گذشته 15.68 کیلومتر مربع آبگیری شده بود اضافه کرد: این دریاچه در اردیبهشت سال جاری 155.9 کیلومتر مربع آبگیری شده و تراز آبگیری تالاب ها و دریاچه های کشور را شکسته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس اضافه کرد: طبق بررسی مرکز سنجش از دور وابسته به سازمان فضایی ایران تصاویر ماهواره ای تالاب های مهم کشور در دو روز مشابه در سالهای 98 و 99 و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به این پهنه های مهم آبی، تالاب بختگان تراز آبگیری را زده است.

ظهرابی در ادامه در خصوص آبگیری تالاب مهارلو نیز گفت: این تالاب در اردیبهشت پارسال 159.72 کیلومتر مربع آبگیری شده بود که در سال جاری این سطح آبگیری به 179.15 کیلومتر مربع افزایش یافته و 12 درصد افزایش آبگیری داشته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس همچنین در خصوص شرایط تالاب طشک هم گفت: این تالاب در اردیبهشت 98 با مساحت آبی 99.28 کیلومتر مربع فصول بارندگی را سپری کرد و در سال جاری سطح آبگیری آن به 141.9 کیلومتر مربع رسیده و 43 درصد افزایش آبگیری داشته است.

تالاب و دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه استان فارس در سال های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی، غاز است که از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می کنند.

این دریاچه که در فاصله 220 کیلومتری شرق شیراز در استان فارس واقع شده است در حفظ بوم ساختار و محیط زیست شهرستان های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد و در سال های گذشته کاملاً خشک بود و در حالی که سال جاری بر اثر بارش های بهاری آبگیری شد اما در گرمای تابستان معمولا باز هم به سمتی خشکی می گراید.

دریاچه های بختگان ، مهارلو و طشک در شهرستان های نی ریز ، سروستان و بختگان در شرق شیراز واقع شده اند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران بختگان تراز آبگیری دریاچه های ایران را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بختگان تراز آبگیری دریاچه های ایران را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید