تولید کیت کرونا با کاهش امکان نتیجه گیری منفی کاذب

به گزارش وبلاگ املاکیا، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس، کیت شناسایی ویروس کرونای 2 نشانگان تنفسی کرونا عرضه کرده اند که امکان تشخیص منفی کاذب در آن کاهش یافته است.

تولید کیت کرونا با کاهش امکان نتیجه گیری منفی کاذب

به گزارش وبلاگ املاکیا، تشخیص بیماری تنفسی کووید- 19 و ویروس کرونای جدید همراه آن با استفاده از آزمون های واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR)، آزمایش اسید نوکلئیک و کیت های آزمایش الیزا انجام می شود.این روش در ژانویه سال 2020 در بیمارستان شاریته وابسته به دانشگاه هومبولت برلین با استفاده از واکنش زنجیره ای پلیمراز همپا (Real Time - Polymerase Chain Reaction) یا (RT-PCR) صورت گرفت. این آزمون پایه ساخت و توزیع 250 هزار کیت آزمایشگاهی است که سازمان جهانی بهداشت در جهان پخش می کند.

به منظور شناسایی این ویروس در بدن شرکت های فناور ایرانی در این زمینه فعال شدند که از آن جمله یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس کیت های شناسایی ویروس کرونای 2 نشانگان تنفسی فوق حاد به روش Real-Time PCR را عرضه کرد.

از مزیت روش مولکولی مانند PCR-Real Time نسبت به سایر روش ها مانند الایزا و یا تست های مولکولی در زمان کوتاه، می توان به توانایی کیت های پی سی آر در تشخیص ناقلین بدون علامت اشاره کرد که قادر است علاوه بر مبتلایان، افراد مبتلای بدون علامت را شناسایی کند، ضمن آنکه قار است ویروس را به محض ورود به بدن فرد مورد شناسایی قرار دهد.

این در حالی است که روش الایزا بیشتر برای غربال افراد مبتلای با علایم و همچنین افراد بهبود یافته مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا اساس آن بر پایه پاسخ ایمنی بدن فرد مبتلا به آنتی ژن های ویروس است.

موارد حائز اهمیت در طراحی و تولید کیت های مولکولی Real Time تولیدی این شرکت در وهله اول طراحی پرایمرها و پروب های آن است که دارای اختصاصیت بالا بوده و از نظر ساختاری نیز به گونه ای طراحی شده که Affinity واکنش حتی در مواردی که غلظت نمونه هدف پایین باشد، افت پیدا نکند. علاوه بر آن کنترل داخلی طراحی شده در کیت این شرکت از جنس RNA است که به علت ماهیت RNA ژنوم ویروس مذکور، این تشابه امکان کنترل کردن مراحل ساخت cDNA و استخراج RNA را در هر تیوب واکنش ممکن می کند.

در صورت استفاده از کنترل داخلی از جنس DNA این دو مرحله چک نمی شوند و امکان نتیجه گیری منفی کاذب غیر قابل شناسایی بالا خواهد رفت. در این مورد همه گیری به خصوص این مساله اهمیت بسزایی دارد زیرا هر موردی که به طور کاذب منفی تشخیص داده شود، می تواند منشا انتقال ویروس و گسترش اپیدمی شود.

ظرفیت تولید این شرکت در حال حاضر 100 هزار تست در هفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تولید کیت کرونا با کاهش امکان نتیجه گیری منفی کاذب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید کیت کرونا با کاهش امکان نتیجه گیری منفی کاذب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید