تهاتر کالا به کالا؛ راه چاره حل مسائل ایران و افغانستان

به گزارش وبلاگ املاکیا، فرصت ها و راهکارهای تجارت با افغانستان با حضور سید حسین سلیمی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، شفیق الله عطایی، سرپرست هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری اتاق افغانستان و مظفر علیخانی دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان به صورت آنلاین برگزار گردید.

تهاتر کالا به کالا؛ راه چاره حل مسائل ایران و افغانستان

در این کنفرانس، شرایط امنیتی و سیاسی افغانستان و چشم انداز روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور، فرصت های تجاری و نیازهای کالایی و خدماتی افغانستان، فرصت های سرمایه گذاری افغانستان، نحوه حضور در بازار افغانستان، خطوط اعتباری افغانستان و ایران و راه کارهای نقل وانتقال اقتصادی و مناقصات و خریدهای دولتی افغانستان آنالیز شد.

سید حسین سلیمی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان با تأکید بر ضرورت تشویق سرمایه گذاری میان فعالان اقتصادی دو کشور، بعضی از مهم ترین حوزه های همکاری مشترک میان ایران و افغانستان را تشریح و تأکید کرد با بهره گیری از ظرفیت های کشور افغانستان، می توان بسیاری از صنایع نیمه فعال کشور را فعال کرد.

سلیمی به واردات گوشت قرمز از برزیل و استرالیا در کشور اشاره نمود و گفت: این در حالی است که طعم گوشت قرمز وارداتی به دلیل تفاوت نژاد دام های برزیل و استرالیا با ذائقه ایرانی ها همسان نیست؛ اما با توجه به اینکه نژاد دام افغانستان به دام های ایرانی نزدیک تر است می توانیم فراوری دام در افغانستان را ترویج نموده و گوشت آن را به کشور وارد کنیم که این اقدام به افزایش قدرت خرید افغان ها و افزایش صادرات ما به این کشور یاری می نماید.

سلیمی با بیان اینکه اتاق ایران و افغانستان تنها اتاقی است که تجار افغانستانی در هیئت رئیسه آن حضور دارند، گفت: یکی از کارهایی که در این اتاق دنبال می کنیم تشویق ایرانی ها به سرمایه گذاری در افغانستان است. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان درعین حال ناامنی در بعضی مناطق افغانستان را دلیل اصلی عدم تمایل سرمایه گذاری ایرانی ها مطرح نمود.

او به کالاهای موردنیاز بازار افغانستان اشاره و اعلام نمود: کفش، فرش ماشینی، محصولات چرمی و مواد غذایی بیشترین حجم صادرات ما به افغانستان را تشکیل می دهد چون طبع مصرفی برادران افغانستانی با ذائقه ایرانی ها مشابه است. افغان هایی که در ایران سرمایه گذاری می نمایند مستقیماً دنبال فراوری چنین کالاهایی می فرایند.

سلیمی درباره مسائل تجارت با افغانستان گفت: مهم ترین مشکل ما تبادلات بانکی است. جلسات متعددی نیز با بانک مرکزی برگزار نموده ایم. در حال حاضر موضوع تهاتر کالا به کالا تا زمان برقراری تبادلات بانکی به عنوان راه چاره مؤثر مطرح شده است. از سوی دیگر افغان ها نیز مسائلی همچون صدور ویزا، تأمین ارز و اخذ اقامت ایران دارند که باید برای برطرف آن کوشش کنیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی افغانستان تأکید کرد: نه تنها افغانستان، بلکه باید ثبات اقتصادی خود را در کشورهایی که به آن ها صادرات داریم، حفظ کنیم و در جهت ارتقای روابط تجاری خود با کشورهای هدف قدم برداریم. برای نمونه ایران 3 میلیارد دلار صادرات به افغانستان دارد و رقبایی از چین، پاکستان و ترکیه نیز به این بازار ورود نموده اند؛ اما اگر در جهت حفظ این بازار کوشش نکنیم، بازار به رقبا واگذار خواهد شد.

در ادامه، مظفر علیخانی، دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان تأکید کرد: دو کشور ایران و افغانستان به دلایل متعددی اقتصاد و تجارت آن ها به هم گره خورده و مکمل هم هستند؛ فرهنگ و اجتماع ایران و افغانستان هم می گوید این دو کشور درگذشته نه چندان دور یک کشور بودند والان هم هستند.

او ادامه داد: در چند دهه گذشته میلیون ها دوست افغان در ایران زندگی کردند و خوشبختانه با برندها و تکنولوژی هم آشنا شده ایم. تاجاییکه تجار افغان کوشش کردند تا سقف 40 تا 50 میلیون دلار محصولات خود را به ایران صادر نمایند.

علیخانی معتقد است سرمایه گذاری و فراوریات مشترک منجر به برقراری امنیت اقتصادی و اجتماعی دو کشور خواهد شد.

او حوزه معدن، کشاورزی، سرمایه گذاری در مناطق آزاد دو کشور، صنایع کوچک و متوسط و محصولات فرهنگی را موردتوجه قرارداد و لازمه تحقق این موضوع را معرفی سرمایه گذاران، تبادل اطلاعات و تهیه بانک اطلاعاتی از فعالان اقتصادی، برگزاری نمایشگاه ها و همایش های تجاری و حل مسائل و مسائل از سوی اتاق های بازرگانی دو کشور مطرح نمود.

از طرفی، دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان بر ضرورت راه اندازی بانک سومی باهدف حمایت از پروژه های دولتی و بخش خصوصی ایران و افغانستان تأکید کرد.

شفیق الله عطایی، سرپرست هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری اتاق افغانستان هم ضمن تاکید بر این نکته که دو کشور ایران و افغانستان علاوه بر شراکت، دوست یکدیگر هستند، اضافه نمود: کشور افغانستان از هر اقدامی که منجر به تقویت روابط ایران و افغانستان گردد، حمایت می نماید

در ادامه، فرزاد مهرانی، مدیر امور اتاق ها و شوراهای مشترک اتاق ایران هم اظهار کرد: بازار افغانستان این مزیت را دارد که رقبای خارجی در آن کمتر فعالیت می نمایند. با این حال بعضی کشورهای دیگر نیز در حال ورود به بازار افغانستان هستند.

او معتقد است: به دلیل تحریم ها شرایط مانند قبل نیست و کشورهای خاورمیانه با محدودیت بیشتری روبرو هستند؛ به همین دلیل کشورهایی مانند افغانستان ایران و عراق به رغم تأکیدات اما ناچارند که اقتصاد را اولویت اول خود قرار ندهند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تهاتر کالا به کالا؛ راه چاره حل مسائل ایران و افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهاتر کالا به کالا؛ راه چاره حل مسائل ایران و افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید