امیر احدی: تسلیحات جذابی برای فروش به جهان داریم

به گزارش وبلاگ املاکیا، رییس امور بین الملل وزارت دفاع با برشمردن اهمیت لغو تحریم های تسلیحاتی ایران گفت: خاتمه این تحریم ها، فرصت جدیدی در عرصه تسلیحاتی و دیپلماسی برای ایران خواهد بود و تسلیحات جذابی برای فروش به جهان داریم.

امیر احدی: تسلیحات جذابی برای فروش به جهان داریم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ املاکیا، امیر محمد احدی رئیس امور بین الملل وزارت دفاع با اشاره به اهمیت لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت اظهار کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران از بدر پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ تسلیحاتی تحریم بوده و جنگ تحمیلی بهانه ای برای شرق و غرب علیه کشور ایران و تشدید تحریم های تسلیحاتی شد.

وی در تبیین اهمیت لغو تحریم های تسلیحاتی ایران اضافه نمود: یکی از دلایلی که امروز صنعت دفاعی با افتخار در تراز جهانی به لحاظ توانایی، دانش، فناوری و صنعت مطرح است یکی از عواملش همین تحریم ها بوده، اما اینکه تحریم موجب رشد ما شده به این معنا نیست که از تحریم استقبال می کنیم، بلکه این تهدید را به یک فرصت برای دفاع از امنیت کردیم و نمی توانستیم منتظر لغو تحریم ها باشیم لذا صنعت دفاعی را تقویت کردیم و منتظر تأمین نماندیم.

رئیس امور بین الملل وزارت دفاع در پاسخ به این سوال که آیا لغو تحریم ها بهتر از خود تحریم نیست، بیان نمود: از تحریم ها استقبال نمی کنیم چراکه فشار و تهدیدی برای جامعه است، اما هنر این است که تحریم را به یک فرصت تبدیل کردیم.

امیر سرتیپ احدی به شناسایی محور های تهدید و محدودیت این تحریم ها اشاره نمود و گفت: بر مبنای قطعنامه های شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران از سال 1384 آغاز و تا سال 2015 میلادی ادامه داشته و همکاری تسلیحاتی کشور ها با ایران ممنوع بوده است. در سال 2015 بر مبنای قطعنامه 2231 این تحریم ها همه برداشته شد و محدودیت های جدیدی مبنی براینکه برای خرید یا فروش تسلیحات عمده کشور ها به ایران به مدت 5 سال باید اجازه شورای امنیت گرفته گردد، که این موجب محدودیت شد.

وی خاطر نشان کرد: با خاتمه 5 ساله از 27 مهر محدودیت ها خاتمه یافت، در دوران محدودیت ها هیچ مراجعه ای به شورای امنیت برای اجازه صادرات و خرید با وجود دولت ظالم آمریکا نداشتیم؛ چرا که برای ما فوریت نداشت.

رئیس امور بین الملل وزارت دفاع عنوان نمود: با تحمل این 5 سال، خوشبختانه این محدودیت ها تمام شد. این موضوع را بگویم که ایران در حوزه صادرات و خرید تحریم بود. هدف آن ها از این تحریم تأثیرگذاری منفی در بنیه دفاعی و مالی و اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود.

احدی ادامه داد: ایران برای ایجاد خطوط فراوریی هزینه ها پرداخت نموده است چراکه هدف ما تقویت بنیه دفاعی بود و نمی توانستیم منتظر خاتمه تحریم شویم لذا امروزه با خاتمه تحریم، برنامه هایی برای تأمین بخشی از احتیاج های دانشی و فناوری هایمان با هزینه کمتر داریم.

به گفته وی بیش از 90 درصد احتیاج های تسلیحاتی و تجهیزات نیرو های مسلح در داخل تأمین می گردد و این تاکید وزیر محترم دفاع است که 10 درصد به جامانده را با توجه به لغو تحریم ها حتماً با توان داخلی خودکفا شویم و از این ظرفیت لغو تحریم ها در این جهت بهره ببریم.

وی در پاسخ به این سوال که وزارت دفاع در حوزه صادرات محصولات دفاعی چه برنامه ای خواهد داشت، ابراز داشت: در حوزه تسلیحات و تجهیزات نظامی در تمام حوزه های رزم، رزم زمینی، هوایی موشکی، رادار و دریایی محصولاتی در تراز جهانی داریم. محصولاتی که برای جهان جذابیت دارد. در این چند سال گذشته به ویژه سال گذشته بیکار نبوده و منتظر خاتمه تحریم نبودیم و تقویت بنیه دفاعی ایران با قدرت ادامه یافت.

وی با بیان اینکه در بخشی از محصولات دفاعی جمهوری اسلامی ایران محدودیت صادرات نداشتیم، گفت: به همین دلیل بعضی سازمان های وزارت دفاع در حوزه صادرات طی سال های گذشته به عنوان سازمان نمونه کشوری معرفی گردیده اند و در بازدید هایی که بعضاً هیئت های دفاعی از جمهوری اسلامی ایران داشتند محصولات به آن ها معرفی گردید و در موارد متعددی منجر به قرارداد شد و برای احترام به تعهدنامه های بین المللی اجرای این قرارداد ها را به خاتمه تحریم ها موکول کردیم، اما دشمنان بدانند این روز ها تمام قرارداد هایی را که بسته ایم در حال انجام هستیم و آمریکا هم هیچ غلطی نمی تواند انجام دهد.

امیر احدی با بیان اینکه توانایی و ظرفیت قرار دریافت در جمع 10 کشور نخست تأمین نماینده محصولات و تجهیزات دفاعی را داریم، گفت: از هزار میلیارد دلار معاملات تسلیحاتی که در جهان انجام می گردد می توانیم سهم عمده ای داشته باشیم هر چند که رژیم تروریستی آمریکا در رأس کشور های فروش محصولات و تسلیحات قرار گرفته است. ولی ما توانایی قرار دریافت در جمع 10 کشور نخست را داریم.

وی با بیان اینکه تحریم های تسلیحاتی ایران در سال 2015 براساس قطعنامه 2231 لغو شده است، گفت:، اما چیزی که بعد از لغو تحریم ها ادامه یافت یک سری محدودیت ها بود که بعد از 5 سال تمام شد هر چند آمریکا کوشش داشت تا مجدداً با قطعنامه جدید دوباره ایران را تحریم کند که در سازمان ملل رسوا شد و به قطعنامه اش فقط یک کشور رأی داد و حتی اروپایی به عنوان متحدین آمریکا این کشور را همراهی نکردند و ملت ایران این شکست را بر کشور آمریکا تحمیل کرد.

رئیس امور بین الملل وزارت دفاع بودجه دفاعی جمهوری اسلامی ایران را یک هفتادم اعتبار نظامی عربستان دانست و گفت: براساس برآورد مؤسسات غربی باز هم توانایی دفاعی جمهوری اسلامی ایران از تمام کشور های منطقه بیشتر است که دلیل آن را می توان بومی بودن تسلیحات دانست.

وی با بیان اینکه بعضی کشور های فروشنده تسلیحات تمام دانش فنی این تجهیزات را به کشور خریدار منتقل نمی نمایند، گفت:، اما در ایران با توجه به اینکه تمام تجهیزات دفاعی به ویژه موشک ها با دانش بومی فراوری می گردد دشمنان هیچ گاه نمی توانند در برابر ایران خطری نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "امیر احدی: تسلیحات جذابی برای فروش به جهان داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر احدی: تسلیحات جذابی برای فروش به جهان داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید