آیا داروی رمدسیویر درمان قطعی بیماری کرونا است؟

به گزارش وبلاگ املاکیا، محققان روز چهارشنبه خبرهای خوبی در خصوص معالجه احتمالی ویروس کرونا منتشر کردند. شواهد تجربی مبنی بر تجویز داروی رمدسیویر به دست آمده که نشان می دهد ممکن است به بیماران در بهبودی سریع تر از عفونت کووید-19 یاری کند.

آیا داروی رمدسیویر درمان قطعی بیماری کرونا است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تا به امروز هیچ دارویی را برای معالجه ویروس کرونا تایید ننموده است، اما نیویورک تایمز با استناد سخنان یک مقام ارشد دولت آمریکا ادعا نموده است که این سازمان میخواهد به سرعت مجوز استفاده اضطراری را برای داروی رمدسیویر صادر کند.

سازمان غذا و دارو آمریکا می گوید در حال مذاکره با شرکت داروسازی گیلیاد ساینسز، سازنده رمدسیویر در خصوص تهیه این دارو و عرضه آن به بیماران است.

این دارو در بیمارستان هایی در سراسر دنیا بر روی 1063 نفر آزمایش شد که تعدادی از بیماران مصرف نماینده داروی اصلی بودند و گروه دیگری از آنان دارونمای ساختگی رمدسیویر را مصرف می کردند.

این تحقیق که با بودجه دولت آمریکا صورت گرفته است نشان داد، بیمارانی که رمدسیویر مصرف نموده بودند سریعتر از بیمارانی که دارونما را مصرف نموده بودند بهبود می یابند. البته این نتیجه به هیچ عنوان قطعی نیست، اما مقامات دولت آمریکا مشتاق هستند که بتوانند به هر شکلی که شده روزنه امیدی را برای درمان این بیماری همه گیر که تا به امروز بیش از 1 میلیون آمریکایی را آلوده نموده و حدود 60 هزار نفر از آن ها را کشته است، به وجود آورند.

خوش بینی مقامات درمانی آمریکا به تاثیر رمدسیویر

رئیس موسسه ملی بیماری های واگیردار آمریکا هم نسبت به نتایج این آزمایش خوشبین است. دکتر آنتونی فاوچی در ملاقات با دونالد ترامپ گفت: داده ها نشان می دهد که رمدسیویر تاثیری واضح ، قابل توجه و مثبتی در کاهش زمان بهبود مبتلایان دارد.

نتایج حاصل از آزمایش های اولیه نشان می دهد که این دارو زمان بهبودی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا را از 15 روز به 11 روز کاهش می دهد. تاثیرات رمدسیویر بر روی بیماران کرونایی مشابه تأثیر داروی تمیفلو بر روی مبتلایان به آنفولانزا است. تامیفلو هم بیماران مبتلا به آنفولانزا را به سرعت درمان نمی نماید، اما می تواند دوره بیماری را کاهش دهد.

فاوچی در خصوص رمدسیویر گفت: اگرچه آمار بهبودی 31 درصدی این دارو به هیچ عنوان به معنای شکست دادن کرونا نیست، اما در صورت اثبات کامل تاثیرگذاری این دارو نتایج مهمی را به دنبال دارد و مهم ترین نتیجه حاصله این است که بالاخره دارویی وجود دارد که می تواند جلوی این ویروس را بگیرد.

این دارو ممکن است که احتمال فوت بیماران مبتلا به کرونا را کاهش دهد. موسسه ملی بیماری های واگیردار آمریکا می گوید که نتایج این آزمایش پیشرفت خوبی را درباره احتمال بقا نشان می دهد، میزان مرگ و میر در میان مصرف نمایندگان دارو8٪ و برای گروه دریافت نماینده دارونما 11.6٪ بوده است. به طور معمول، داده های مربوط به کارآیی یک دارو در اوایل آزمایش آن منتشر نمی گردد.

فاوچی می گوید: هر وقت شواهد روشنی داشته باشید که یک دارو موثر است، وظیفه اخلاقی حکم می نماید تا سریعا به افرادی که به جای دارو از دارونما استفاده می نمایند اطلاع دهید تا آن ها هم بتوانند به دارو اصلی دسترسی داشته باشند.

در این زمینه بخوانید:

چه کسانی آزمایش تشخیص کرونا بدهند؟ کجا آزمایش بدهند؟

آیا کروناویروس بر مغز اثر می گذارد؟

سازمان بهداشت دنیای فعلا نظری ندارد

سازمان بهداشت دنیای اما درباره ادعای آمریکا مبنی بر تاثیرگذاری داروی رمدسیویر بیان کرد: هنوز برای اظهار نظر در خصوص نتایج آزمایش این دارو که روز چهارشنبه منتشر شده، خیلی زود است.

سازمان بهداشت دنیای تا زمانی که شواهد و مدارک را از چندین مطالعه جمع آوری کند و آن ها را آنالیز کند، هیچ دارویی را تایید نمی نماید.

دکتر مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت های بهداشتی سازمان بهداشت دنیای هم در این باره می گوید: برخی اوقات نتایج چندین مقاله می توانند بر روی نظر آن ها درباره برای معین اثرگذاری نهایی یک دارو تاثیرگذار باشد.

تایید دارو به معنای شکست کرونا نیست

محقق اصلی این کارآزمایی بالینی دارو اعلام نموده است که حتی تایید این دارو برای درمان کرونا به معنای سرانجام داستان نیست. دکتر آندره کلی می گوید: ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و به دنبال سایر روش های درمانی نیز هستیم. این آزمایشات ادامه خواهند داشت.

او می گوید: کوتاه کردن مدت بستری بیمار در بیمارستان بسیار مهم است، زیرا بیمارانی که در بیمارستان هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند، به ویژه اگر این بیماران به دستگاه تنفسی هم احتیاج داشته باشند. کارآزمایی بالینی دارو در 180 بیمارستان در سراسر دنیا از جمله در ایالات متحده، چین، فرانسه، ایتالیا و انگلستان صورت گرفته است.

مدیر اجرایی شرکت گیلیاد ساینسز، دانیل اودای، اعلام نموده است که تامین داروی فعلی گیلیاد می تواند حداقل در حال حاضر برای دوره درمانی 140 هزار بیمار مبتلا به کووید-19 را پوشش دهد. این تخمین شرکت گیلیاد برای دوره درمانی 10 روزه با داروی رمدسیویر در نظر گرفته شده است.

کرونا کماکان هیچ درمان قطعی ندارد

جزئیات کامل نتایج این آزمایش دارویی تا به امروز منتشر نشده است و طبق گفته محققان حتی در صورت تایید تاثیر این دارو، نمی توان از آن انتظار معجزه داشت اما می تواند قدم مهمی برای مقابله ویروس کرونا باشد.

اگر یک داروی موثر برای ویروس کرونا وجود داشته باشد به صورت خود به خود می تواند فشار کاری بر روی کادر درمانی که در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار دارند را کاهش دهد و مدت زمان اشغال تخت های بیمارستانی توسط بیماران نیز کوتاه تر گردد تا شاید از این طریق تا حدی مسئله کمبود تخت و امکانات درمانی را کاهش دهد. همچنین تاثیرات روانی آن را نمی توان بر روی بیماران، کادر درمانی و عموم جامعه را نادیده گرفت.

رمدسیویر یک داروی ضد ویروسی است و به آنزیم های موجود در سلول های ما که تکثیر نماینده ویروس هستند حمله می نماید. این دارو در ابتدا برای مقابله با ویروس ابولا ساخته شده بود و پیش از این یک بار دیگر برای تاثیرگذاری این دارو بر روی ویروس کرونا کوشش ها و تحقیقاتی صورت گرفته بود که با شکست روبه رو شد. شاید تا زمان انتشار جزییات کامل مطالعات بر روی این کارآزمایی بالینی بیماران باید صبر کرد تا بتوان درباره تاثیرگذاری قطعی این دارو نظر داد.

چیزی که باید توجه داشته باشید این است که فعلا اثبات نشده که هیچ گونه دارو یا روش درمانی بر کنترل ویروس کرونا موثر است و این بیماری کماکان هیچ درمان قطعی و غیرقطعی موثری ندارد.

منبع: ایرنا زندگی

به "آیا داروی رمدسیویر درمان قطعی بیماری کرونا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا داروی رمدسیویر درمان قطعی بیماری کرونا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید